Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell’in Guinness Rekoru Kıran Yakıt Ekonomisi Formüllü Ürünü Türkiye’de...

Shell’in binek otomotivler için geliştirdiği “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95” ürünü ile yakıt tüketiminde yüzde 10 oranında tasarruf sağlanacak. İngiliz Taylor çifti, “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95” ile kırdığı Guiness Dünya Rekoru’nda sadece 24 depo yakıt kullanarak dünyanın çevresini dolaşmayı başarmıştı.

Shell, yakıt tasarrufu özelliği ile Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na giren ana ürün grubu yakıtı “Yeni Shell Kurşunsuz 95”i, Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarında bugünden itibaren satışa sundu. Shell mühendisleri ve uzmanlarınca İngiltere ve Almanya’daki Ar-Ge laboratuvarlarında geliştirilen “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95”, motordaki sürtünme ve tortu birikimini engelleyerek sürücülere daha fazla ödemeden daha fazla yol kat etmelerini sağlıyor.

Eğer tüm araç sürücüleri % 10 ve daha fazla yakıt tasarruf ederse, bu yıllık 170 milyar litre daha az yakıt kullanmak demek. Bu da yılda içilen şişe suyu miktarının 2 katına denk geliyor.

Akaryakıt teknolojisinin öncü şirketi Shell’in 70 yıllık yakıt tasarrufu deneyimini binek otomobiller için günümüze taşıyan “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95”, sürücülerin daha fazla ödemeden daha çok yol almalarını sağlıyor.  Böylece sürücüler, otomobillerini sürme özgürlüğünden fedakarlık etmeden, yakıt ekonomisini pozitif yönde etkileyecek şekilde otomobil kullanarak yüzde 10 oranında yakıt tasarrufu elde edecekler.

Shell’in her yıl 500 milyon dolarlık Ar-Ge bütçesini yakıt ekonomisi teknolojisi ve sürdürülebilir yakıtların geliştirilmesine ayırdığını bildiren Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95”in gelişim sürecini şöyle özetledi:

“Yakıt ekonomisinin global ekonomi ve çevreye çok önemli sürdürülebilir katma değerler sağladığı aşikar. Biz de yıllık yarım milyar doları bulan Ar-Ge çalışmalarımızın önemli bir bölümünü yakıt ekonomisi sağlayacak formülasyonlara yatırıyoruz. Ancak bir yandan da, bu çalışmalarımızı laboratuarların dışına taşıyarak yakıt ekonomisinin insanların günlük yaşamlarındaki yansımalarını ölçüyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi tüketicinin nabzını tutarak, onların alışkanlıklarını analiz ederek geliştiriyoruz.

Şu bir gerçek ki, dünyanın neresinde olursa olsun sürücülerin ana beklentileri satın aldıkları yakıtlardan maksimum fayda sağlamak. Yani daha fazla ödemeden daha çok yol almak. Yakıt Ekonomisi Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95 de işte bu beklentilerin bir eseri. 2006’da yakıt ekonomisi alanında Guinness Rekoru kıran İngiliz Taylor çiftinin tercihi olan bu ürün, binek otomobil sürücülerinin daha fazla ödemeden daha uzağa gidebilmeleri için özel olarak geliştirildi.

Sektörümüzde ana ürün grubunda müşterilerine daha fazla ödemeden daha fazla yol kat etme imkanı sunan tek şirket olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Türkiye Ekonomisine Katkı


Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, “Yakıt Ekonomisi Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95”in, araçlarda sağladığı yakıt tasarrufuyla Türkiye ekonomisine de önemli bir katma değer sağlayacağının altını çizdi.

Ahmet Erdem, “Bildiğiniz gibi Türkiye, en pahalı benzini kullanan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.  Shell & Turcas olarak, yakıt ekonomisi teknolojimizi içeren yeni ürünümüz ile, sürücülerin akaryakıt maliyetlerini düşürmeyi hedefliyoruz.

Ana ürün grubumuz içerisinde binek otomobillere yönelik yer alan Yakıt Ekonomisi Formüllü Shell Kurşunsuz 95’in yanı sıra ağır vasıta ve uygun olan hafif ticari araçlar için yakıt ekonomisi sağlayan bir diğer ana ürünümüz Yeni Shell Diesel Extra’yı da yaklaşık 4 ay önce pazara sunmuştuk. Yeni Shell Diesel Extra, sürücüler tarafından büyük ilgi gördü. Müşterilerimizin pozitif geribildirimleri ile birlikte pazar payımızda da artışlar elde ediyoruz. Shell & Turcas olarak piyasanın 2 katı büyüme trendimizi dizelde de gösteriyoruz. 

Shell & Turcas olarak, dizel pazarında zaten yükselmekte olan satış grafiğimizi yeni ürün ile birlikte daha da yükseklere taşıdık. “Yakıt Tasarrufu Formüllü Yeni Shell Kurşunsuz 95” ürünümüz ile bu sefer de binek otomobil sahibi sürücülerden yoğun ilgi göreceğimizi düşünüyoruz. Yüzde 30 pazar payı ile lider konumda bulunduğumuz kurşunsuz benzindeki pazar payımızı daha da ileri taşımak istiyoruz.”

Sürdürülebilir Kalkınmaya Katkı


Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, tüketicilere daha fazla ödemeden daha fazla yol kat etmeleri yönünde sunulan rasyonel faydanın yanı sıra, küresel ısınma çerçevesinde enerji verimliliğinin sağlanması yönünde de etkin bir duygusal fayda sunduklarının altını çiziyor. 

Ahmet Erdem: “Yakıtı verimli kullanmak, yani daha az yakıt yakmak, hem sürücülere fayda sağlarken, hem de sürdürülebilir kalkınma çabalarına katkı sağlıyor. Eğer dünyadaki tüm araç sürücüleri % 10 ve daha üzerinde yakıt tasarruf ederse bu, yıllık 170 milyar litre daha az yakıt kullanmak demek. Bu da yılda içilen şişe suyu miktarının 2 katına denk geliyor. 

İster yakıt harcamalarından tasarruf edilsin, ister enerji sorununa çözüm bulma çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlansın, her durumda daha az yakıt tüketmek için gayret etmek değerli bir çabadır. Biz de yüksek yakıt ekonomisi sağlayan yeni formülümüzü geliştirirken hem bu hayati sorumluluğun bilinciyle hem de müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak hedefiyle yola çıktık” diyor.

“Yakıt Tasarrufu Tüketici Bilinçlendirme Programı” Türkiye’de!


Shell, akaryakıtı mümkün olan en verimli hale getirmek üzere 70 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirdiği ürün geliştirme çalışmalarına ek olarak toplumun diğer paydaşlarını da bu arayışa katmayı ilke ediniyor. Shell bu amaçla şimdi de, dünya çapında “Yakıt Tasarrufu Tüketici Bilinçlendirme Programı”nı devreye soktu.

2007 yılında başlayan program kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 11 ülkede, otomobil sürücülerine yönelik yapılan tüketici araştırmaları ile sürücülerin yakıt tasarrufu konusunda bilinç düzeyleri belirleniyor. Ardından sürücüler, bu konuda özel olarak hazırlanan program ile eğitiliyor. Eğitimler, Shell’in yakıt ekonomisi formüllü yakıtı ve özel sürüş teknikleriyle yakıt tasurrufu alanında Guinness Dünya Rekoru’na imza atan Taylor çifti tarafından veriliyor.

Dört kıtadan sürücülerin katıldığı araştırma ve eğitimlerde, kamuoyunun dikkati ekonomik sürüş teknikleri konusuna çekiliyor. Böylece tüm dünyada sürücüler, yakıttan tasarruf etmek üzere geliştirilmiş Yeni Shell Kurşunsuz 95 yakıtını kullanarak ve Shell’in ekonomik sürüş tekniklerini uygulayarak, yüzde 10’a kadar daha az yakıt tüketme imkanına sahip oluyorlar.

Erdem, yakıt tasarrufu tüketici bilinçlendirme programı ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: “Altını çizmek istediğim önemli bir nokta, yeni ürünler geliştirirken laboratuarlara hapis olmayıp, tüketicileri dinliyor olmamız. Hem araştırmalar hem de birlikte yaptığımız test çalışmaları ile onları da üretim sürecine katıyoruz ve daha fazla tasarruf edebilmek için yapabilecekleri konusunda yol gösteriyoruz. Bu kapsamda sizlere dünya çapında uygulanan “Yakıt Tasarrufu Tüketici Bilinçlendirme Programı”nı verebilirim ki, bu program bu ayın sonunda ülkemizde de uygulanmaya başlayacak. Bunun için ilk örnek uygulamalarımız filolarda olacak. Filolara, Guinness Dünya Rekorları kitabına Shell yakıt ekonomisi formüllü yakıtı ile 24 depo benzinle tüm dünya turu yaparak geçmiş olan Helen ve John Taylor çifti tarafından ekonomik sürüş teknikleri konusunda eğitim vereceğiz.

Ayrıca, yine önümüzdeki günlerde sonuçlarını sizlerle paylaşacağımız bir tüketici araştırması yürütüyoruz. Dünya çapında sürdürdüğümüz bu çalışmalarda hedef kamuoyunun dikkatini ekonomik sürüş teknikleri konusuna çekmek. Böylece tüm dünyada sürücüler, yakıttan tasarruf etmek üzere geliştirilmiş Shell Kurşunsuz 95 yakıtını kullanarak ve Shell’in ekonomik sürüş tekniklerini uygulayarak, yüzde 10’a kadar daha az yakıt tüketme imkanına sahip oluyorlar.

2006’da yakıt ekonomisi alanında 24 depo benzinle dünyanın çevresini dolaşarak Guinness Rekoru kıran İngiliz Taylor çiftinin tercihi olan bu ürünün şimdi de Türk binek otomobil sürücülerinin tercihi olacağına inanıyoruz.”

Araştırmaya nasıl katılınıyor?


Filo sahibi Shell müşterileri, yakıt tasarrufunu nasıl gerçekleştirebileceklerini daha iyi anlamak için bulundukları yerden dünya çapındaki bu programa katılabiliyor.

Araştırma programı aslında çok basit: Katılmayı arzu eden bir grup filo sürücüsü, Shell Yakıt Tasarrufu Dünya Rekoru sahibi John ve Helen Taylor çiftinden bir eğitim alıyorlar. Ardından, dört haftalık bir sürüş dönemi başlıyor. Bu süre sona erdiğinde, her bir sürücünün araştırma öncesi ve sonrası yakıt tüketimleri hesaplanıyor ve bir değerlendirme yapılıyor.