Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

2007 Avrupa Shell Eco-marathon’da yeni rekorlar

11-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Shell Eco-marathon’da 20 ülkeden 257 takım yarıştı. Danimarka, Fransa, Hollanda ve Norveç takımları en iyi ekipler arasında yer aldı. Toplam 8 takımla katılan Türkiye’den de 3 takım yarışı tamamlamayı başardı.

Shell’in 22 yıldır tüm Avrupa genelinde lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Shell Eco-marathon Yarışması 11-13 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Nogaro Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Bu yıl 20 ülkeden 257 takımla en yüksek katılıma ulaşan etkinlikte elde edilen başarı dereceleri, Avrupa Shell Eco-marathon’un gittikçe artan etkinliğinin en somut kanıtı oldu. Avrupa İletişim Müdürü Matthew Bateson bunu şöyle ifade etti: “Takımların elde ettiği son derece etkileyici sonuçlar yarının mühendislerinin, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir bir gelecek için çözüm üretme konusunda giderek artan coşkusunun en yakın tanığıdır.”


Danimarka, Fransa, Hollanda ve Norveç takımları, 2007 Shell Eco-marathon’da en iyiler arasında yer alırken Türkiye’den ise 3 ekip yarışı tamamlama başarısını elde etti. Yarışmada Eskişehir Atatürk Anadolu Meslek Lisesi LPG'li araç kategorisinde yarışı tamamlayarak, ilk 10'a girmeyi başardı. Bu yıl ilk kez Shell Eco-marathon'a katılan Boğaziçi Üniversitesi de yarışı tamamlayarak, hidrojenli araç kategorisinde 8'inci oldu. Türk takımlarından Şişli Terakki Lisesi de yarışı tamamlayan okullar arasında yerini aldı.


Prototype kategorisinde sonuçlar
Fransa’dan St. Joseph La Joliverie takımı 3000 km eşiğini aşarak bir kez daha Prototype kategorisinin birincisi oldu. 2006’da da aynı kategorinin en iyi derecesini elde eden takım, benzinli içten yanmalı motora sahip araçlarıyla en iyi sonuca en son gün ulaştı ve bir litre yakıtla 3.039 km yol kat etti. Onu, 2701 km ile yine Fransa’dan ESTACA Levallois-Perret ve 2137 km. ile Finlandiya’dan Tampere Teknoloji Üniversitesi takımı izledi.


Hidrojen yakıt hücreli araçlar içinde en iyi sonucu 2797 km ile Ecole Polytechnique Nantes takımı elde etti. 2716 km ile Alman Uygulamalı Bilimler Üniversitesi takımı ikinci, 2552 km ile yine Alman Chemitz Teknoloji Üniversitesi takımı üçüncü oldu. Bu yıl Prototype kategorisinde üç güneş enerjili araç vardı. Bunların içinden kazanan, Fransız Louis Pasquet Lisesi oldu.


UrbanConcept kategorisinde sonuçlar
DTU Roadrunners takımı UrbanConcept yarışında iki ödül kazandı. Danimarka Teknik Üniversitesi’nden katılan takım hem İçten Yanmalı Motorlar kategorisinin birincisiydi, hem de İklim Dostu UrbanConcept ödülünü aldı. Yine Danimarka’dan De Haagse Hogeschool da hidrojen yakıt hücreli araç kategorisinin birincisiydi.


Özel Ödüller
Avrupa Shell Eco-marathon’da ayrıca tasarım, teknik yenilik, emniyet ve iletişim dallarında da ödüller veriliyor. Özel ödüller töreninin yıldızı hiç tartışmasız Norveç’ten Oestfold Üniversitesi takımıydı. Jüriyi son derece etkileyen Oestfold takımının tasarımı, eski yarış araçlarını hatırlatmakla beraber “hemen üretime geçebilecek” kadar uygulamaya hazır bir proje sunuyordu. Araç, hem EAS Alto Nolan Barredos-Asturias takımıyla birlikte SKF Tasarım ödülünü, hem de PROTO 100 IUT GMP Toulouse takımıyla birlikte Eko-tasarım ödülünü kazandı.


Takımının iletişim stratejisi Oestfold’a Shell İletişim Ödülü’nü, emniyet kurallarına uyma konusunda gösterdiği özen ise Autosur Emniyet Ödülü’nü kazandırdı. Emniyet özel ödülü Fransız Roger Claustres Clermont-Ferrand takımına, Bosch Yenilikçilik Ödülü ise Milano Politeknik okuluna verildi. İtalyan takım jüriyi en çok araçlarının merkezkaç debriyaj sistemi ile etkiledi.


Adecco Sosyal/Dostluk Ödülü’nü, eğlendirici eğitsel etkinlikleri, özellikle de Eco-marathon’dan esinlenerek hazırladıkları ve bütün takımlara yaydıkları oyunla Fransa’dan AFORP Drancy kazandı.


Sonuç olarak 2007 Avrupa Shell Eco-marathon’u Matthew Bateson şöyle özetledi: “Projemiz hedefini gerçekten yerine getirdi, çünkü öğrencilerin tasarımladığı ve ürettiği gerçek araçlarla enerjiyi, teknolojiyi ve yenilikçiliği nasıl geleceğe taşıyabileceğimizi bizlere en somut şekilde gösterdi.”


Daha fazla bilgi, fotoğraf ve ilginç haberler için: www.shell.com/eco-marathon sitesini ziyaret edebilirsiniz.