Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Türkiye’nin en iyi Genç Tır Sürücüsü yarışmasında Shell imzası

Shell Rimula Ağır Hizmet Dizel Motor Yağları, “Scania Genç Avrupalı TIR Sürücüsü” Yarışması’nın Türkiye sponsorluğunu üstlendi.

Scania’nın Shell sponsorluğunda Avrupa çapında genç TIR sürücülerine yönelik düzenlediği Scania Genç Avrupalı TIR Sürücüsü 2007 yarışmasında Türkiye’yi temsil etme hakkını yarışmaya Manisa’dan katılan İzmir etabı üçüncüsü Atilla Köprülü kazandı.


Bu yıl dünyada üçüncüsü, Türkiye’de ise ikincisi gerçekleştirilen Scania Genç Avrupalı TIR Sürücüsü 2007 yarışması, İş Güvenliği, Sağlık, Emniyet ve Çevre standartlarına büyük önem veren Shell’in Ağır Hizmet Dizel Motor Yağları ‘Shell Rimula”nın ve geliştirilmiş Yeni Shell Diesel Extra’nın sponsorluğunda gerçekleştirildi.


Güvenli araç kullanımı ve yol güvenliğine verdiği önemi vurgulamak amacıyla etkinliğe sponsorluk desteğinde bulunan Shell, finalde 17 yarışmacıya Shell Rimula ve geliştirilmiş Yeni Shell Diesel Extra promosyonlarının yer aldığı Shell Rimula seyahat çantaları ve ilk 3’e MP3 çalar, 2.'ye ayrıca 1 DVD player, 1.'ye DVD player'a ek olarak 37 ekran TV hediye etti.


Güvenli araç kullanımını ön plana çıkarma, yol güvenliğinin önemine dikkat çekme ve genç TIR sürücülerini bu konularda bilgilendirme amacıyla düzenlenen Scania Genç Avrupalı TIR Sürücüsü (GATS) yarışmasının 2007 yılı Türkiye finalleri tamamlandı.


Scania GATS 2007’de Türkiye’yi temsil edecek sürücüyü belirlemek için İstanbul’da yapılan final sonucunda, yarışmaya Manisa’dan katılan İzmir etabı üçüncüsü Atilla Köprülü Eylül ayında İsveç’te yapılacak Avrupa finalinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.


Atilla Köprülü, Türkiye çapında 94 yarışmacıyı geride bırakırken, Türkiye’yi temsilen gideceği Avrupa finalinde Avrupa’nın en iyi genç TIR sürücüsü ünvanının yanı sıra bir Scania çekici kazanmak için de mücadele etme şansına sahip oldu.


Atilla Köprülü Avrupa’da Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanmak için, sürüş yeteneklerini, ekonomik ve güvenli ağır ticari araç kullanım alışkanlıklarını, yol güvenliği ile ilgili bilgilerini test eden oldukça zorlu 3 etaptan oluşan yarışmada rakipleriyle mücadele etti. Yarışmaya katılan genç TIR sürücülerinin, sürüş alışkanlıklarının kurallara uygun ve sürüş becerilerinin üst düzeyde olduğunu ortaya koymaları gerekiyordu. Bu amaçla karmaşık manevra ve engellerle dolu parkuru tamamlamaları gerekti.


Scania GATS 2007’ye Türkiye’den 700’ün üzerinde genç TIR sürücüsü katılırken, tüm Avrupa ülkeleriyle birlikte toplam katılım 15.000 kişiyi aştı.


Avrupa Birliği, Uluslararası Taşımacılık Birliği (IRU) tarafından desteklenen “Scania Genç Avrupalı TIR Sürücüsü Yarışması’nda bu sene Shell Rimula TIR da Shell ekibinin eşliğinde, SCANIA’ya destek vermek için organizasyon alanındaydı.