Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell Eco-marathon 2007’de Türkiye’den 14 okul yarışacak...

Avrupa ve Amerika’da 2007 Shell Eco-marathon heyecanı başladı.

Türkiye’nin genç mühendisleri bu yıl 22.si düzenlenecek olan Shell Eco-marathon yarışmasında dördüncü kez yerlerini alacak. Gençlere yarının en az yakıtla en fazla yol alan otomobillerini bugünden üretmelerine imkân sunan Shell Eco-marathon Yarışması’na bu yıl Türkiye’den 14 okul katılma hakkını kazandı.


Yarışmada ülkemizi, İstanbul’dan Kültür Fen Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Özel Marmara Koleji, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Özel Şişli Terakki Lisesi, Özel Kasımoğlu Coşkun Lisesi, Özel Toprak Lisesi, Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi (2), Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir’den Ege Üniversitesi ile Eskişehir’den Atatürk Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri temsil edecek.


Shell Eco-marathon 2007 için start verildi
Yüzlerce ekibin yoğun bir şekilde hazırlandığı, dünyanın dört bir yanından öğrencileri yakıt tasarrufu alanında yeni bir rekor kırmak üzere bir araya getiren Shell Eco-marathon 2007 için start verildi. Dünya genelinde tüm öğrenciler yarışmaya nokta koyacak olan iki heyecanlı etkinlik için gün sayıyorlar.


Bunlardan birincisi, her yıl olduğu gibi Fransa’da gerçekleşecek. Avrupa’da binlerce öğrenci, 11-13 Mayıs tarihleri arasında, sürdürülebilir bir ulaşım ve CO2 emisyonlarını düşürmek için geliştirdikleri yenilikçi çözümlerini sunmak üzere Fransa’daki Nogaro Yarış Pisti’ne akın edecek. İkinci etkinlik ise Amerika’da düzenleniyor. Amerika’dan öğrenciler ilk kez 10-15 Nisan tarihleri arasında yakıt tasarrufu ve düşük emisyon sağlayacak araçlarının performanslarını Los Angeles yakınlarındaki California Pisti’nde deneyecekler.


Shell Eco-marathon artık Amerika kıtasında

Uygun maliyetli ve çevre dostu ulaşım çözümlerine olan ihtiyaç yalnızca Avrupa ile sınırlı değil. Ayrıca katılımcıların getirdiği çözümler de global bir öneme sahip. Bu nedenle artık Amerika kıtasından da öğrenciler Shell-Eco-marathon’a katılma olanağına sahipler. Amerikalı öğrencilerin proje sonu etkinliği Nisan ayında Los Angeles yakınında gerçekleşecek.


Bu konuda Shell Oil Products US Başkanı David Sexton şu görüşlere yer veriyor: “Eco-marathon Amerika’da ilk kez düzenleniyor. Katılımcıları çok çetin bir görev bekliyor ve kısa zamanda çok şey öğrenmeleri gerekiyor. Önemli başarılar göstereceklerinden eminiz ve sürdürülebilir ulaşım için onlarla ve diğer paydaşlarımızla güçlerimizi birleştirmek için sabırsızlanıyoruz. Üstelik sonucunda katılımcıları çok heyecanlı bir yarış bekliyor.”


Türkiye’den katılım her yıl artıyor

Sürdürülebilir ulaşıma odaklanan, geleceğin mühendis ve teknisyenlerine çevre dostu ulaşımı hedefleyen teknolojiler üzerinde araştırmalar ve denemeler yapma olanağını tanıyan Shell Eco-marathon, Shell’in en önemli sosyal girişimlerinden biri.


Bu yıl Türkiye’den öğrenciler dördüncü kez Shell Eco-marathon’a katılıyorlar. Geçtiğimiz yıl ülkemizi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Şişli Terakki Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Samiha Ayverdi Anadolu Lisesi, Marmara Koleji ve Sakıp Sabacı Anadolu Lisesi’nin oluşturduğu toplam 8 okul temsil etmişti.


Shell Company of Turkey Ltd. Ülke Başkanı Canan Ediboğlu bu konuda şöyle konuştu: “Shell Eco-marathon gibi genç kuşaklara çevre sorumluluğu aşılayan uluslararası bir projeye Türkiye’den katılımın her yıl artması Shell Türkiye için son derece sevindirici ve gurur verici. Ekiplere şimdiden başarılar diliyorum.”


Shell Eco-marathon nedir?
Shell Eco-marathon’un temel ilkesi çok basit: En uzun mesafeyi en az yakıtla ve en az emisyonla kat edebilecek bir aracın tasarımını ve üretimini gerçekleştirmek. Ekipler, yalnızca sürtünmeyi azaltıcı ve verimliliği artırıcı bir tasarımı hedefleyen fütüristik prototiplerle de, “urban” kategorisi altında şu an kullanılmakta olan konvansiyonel araçlarla da yarışmaya katılabiliyorlar. Geçtiğimiz yıla göre, katılımı en çok artıran ülke olan Türkiye’den ise 2 okul urban, 12 okul ise prototip klasmanlarında yarışacak.


Yakıt olarak dizel, benzin ve LPG gibi geleneksel yakıtların yanı sıra, güneş, elektrik, hidrojen, biyomas gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor. Ekipler, emniyet kurallarına uydukları müddetçe hayal dünyalarının peşine takılıp istedikleri yenilikçi yakıtı deneme hakkına sahipler. Geçen yıl bir ekip ekmek kırıntılarından biyo-ethanol üretmişti!


Farklı enerji kaynaklarını adil bir şekilde değerlendirmeye tabi tutmak için, ekipler verili bir zaman içinde kendileri için belirlenmiş bir mesafeyi kat etmek zorunda. Daha sonra harcanan yakıt miktarı hesaplanıyor ve Avrupa için kilometre/litre eşdeğeri, ABD için mil/galon eşdeğeri ile ifade ediliyor.


Başarı öyküleri
Fransız La Joliverie Lisesi öğrencileri Yanmalı Motorlar kategorisinde kilometre başına 2.885 litre eşdeğeri yakıt yakan biyo-ethanol prototip araçlarıyla 2006 Shell Eco-marathon’un büyük ödülünü kazandılar. Alternatif yakıt yakan diğer araçlar da yüksek bir performans sergilediler. Fransa’dan ESSTIN ekibi, hidrojen yakıtı kullanan prototip araçlarıyla kilometrede 2.784 litre eşdeğeri yakıt kullanarak Yakıt Hücreli araçlar kategorisinde büyük ödülü aldılar.


Enerji sınıfları açısından benzinli prototip araçlarıyla Fransa’nın Lutece ekibi 2.555km/l, yine Fransa’dan IUT Vahenciennes ekibi dizel yakıtlı araçlarıyla 1.641km/l, Fransız Helios Callo ekibi de 1,641km/l eşdeğeri yakıt sarfiyatı ile en başarılı ekipler arasında yerlerini aldılar.


UrbanConcept kategorisinde Danimarka’dan Teknik Üniversite ekibi aldlıkları 810 km/l sonucuyla en başarılı performansı sergilediler. Ekip, hidrojen enerjisini yüzde 100 verimle kullanan ve Shell Eco-marathon’da kazandıkları uzun deneyim sayesinde geliştirilmiş olan yenilikçi yakıt hücresi teknolojilerinin patentini bile aldılar.