Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Gençler 2007 Shell Eco-marathon hazırlığında…

Genç yürekler, daha “yeşil” bir geleceği hedefleyen yakıt tasarrufu projesi için çarpıyor!

Otomobil üreticileri yakıt tasarrufunu amaçlayan en son araç modellerini Cenevre Motor Show etkinliğinde sergiliyor. Ne var ki geleceğin ulaşımını şekillendirme yeteneği artık yalnızca profesyonel tasarımcıların sahip olduğu bir ayrıcalık olmaktan çıktı. Çünkü artık bu alanda Shell Eco-marathon yarışması da söz sahibi.


Cenevre’de araç standları geleceğin ulaşım araçlarının nasıl olacağına dair ilginç fikirler verirken, Avrupa’nın dört bir yanından öğrenciler de Shell Eco-marathon için tasarladıkları araçlara son şekillerini vermekle meşgul. 11-13 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Nogaro Kenti’nde düzenlenecek Shell Eco-marathon 2007 için artık geri sayım başladı. Ekipler, Fransız takımı Lycee La Joliverie’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 1 litre yakıtla 2 bin 885 km yol alma rekorunu kırmak için mücadele edecek.


Güneydoğu Fransa’daki Nogaro Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek Shell Eco-marathon’a, Romanya, Hollanda, Kanada ve Singapur ilk kez katılacak. Ev sahibi Fransa’nın 166 takımının dışında diğer katılımcı ülkeler ve ekip sayıları ise şu şekilde: Türkiye ve Belçika’dan 13’er; Kanada, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Romanya, Singapur ve Slovakya’dan 1’er; Danimarka, Polonya ve İsviçre’den 2’şer, Yunanistan ve İtalya’dan 6’şar, Norveç ve İsveç’ten 3’er; Portekiz’den 17, İspanya’dan 10, Almanya’dan 8, Hollanda’dan ise 4 takım.


Türkiye dördüncü kez katılıyor
Türkiye’den dördüncü kez katılımın gerçekleşeceği yarışmada ülkemizi, İstanbul’dan Kültür Fen Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Özel Marmara Koleji, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Özel Şişli Terakki Lisesi, Özel Kasımoğlu Coşkun Lisesi, Özel Toprak Lisesi, Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir’den Ege Üniversitesi ve Eskişehir’den Atatürk Anadolu Teknik Lisesi temsil edecek.


Shell Eco-marathon’a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde edecek olan Türk gençleri şimdi, araçlarının tasarım ve yapım çalışmalarına devam ederken bir yandan da projelerine destek sağlayacak sponsorluk arayışlarını sürdürüyorlar. Ekipler, önümüzdeki iki ay içerisinde, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak geliştirdikleri çevreci araçlarının yapımını tamamlayacaklar.


Türkiye’den “hidrojen” ve “güneş” enerjisi ile çalışan çevreci araçlar
Genç Türk tasarımcılarının geliştirdikleri yarının akıllı araçları arasında LPG ve petrolün yanı sıra, geleceğin enerji türü olarak nitelendirilen “hidrojen” ve “güneş” enerjisi ile çalışan araçlar bile var.
Yarışmaya, İTÜ, Boğaziçi ve Yıldız Teknik Üniversiteleri ile Özel Kasımoğlu Fen Lisesi, Özel Toprak Lisesi öğrencileri “hidrojen”, Ege Üniversitesi ise “güneş enerjisi” kategorisinde katılacak. İTÜ öğrencilerinin ‘Hydrobee” ismiyle hazırladığı araç, Türkiye’de hidrojen pili ile çalışan araçlar kategorisinde öncü çalışmalar arasında yer alıyor.


Genç Türk tasarımcıları, Mayıs ayında Fransa’nın Nogaro yarış pistinde yenilikçi araçlarını ilk kez gün ışığına çıkardıklarında, dünya devi otomobil tasarımcılarına, sürdürülebilir bir ulaşım için yarattıkları bu çözüm önerilerini sunma fırsatını yakalayacak. Önceki Shell Eco-marathon yarışmalarında ekipler, sürtünmeyi minimum düzeye indiren ve aerodinamik gövde tasarım estetiğinin en güzel örneklerini veren eserleriyle tasarımın yakıt tasarrufunda ne kadar önemli bir rol oynadığını ortaya koymuşlardı.


Genel Bilgi

Gençlerin eğitimini ve profesyonel kariyerlerine hazırlanmasını amaçlayan ve 1985 yılından bu yana düzenlenen Shell Eco-marathon projesi, Shell’in en önemli sosyal etkinlikleri arasında yer alıyor.


Shell Eco-marathon yarışmasının en önemli özelliklerinin başında, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılara yenilikçi fikirlerini somut bir şekilde hayata geçirme olanağını tanımasıdır. Yarışmanın mantığı son derece basittir: En az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek. Ekipler geleneksel olarak ulaşılabilir her tür yakıtı (benzin, dizel yakıtı, LPG, güneş enerjisi, elektrik enerjisi, hidrojen ya da biomass) kullanmakta özgürdürler.


Shell Eco-marathon, çevrenin korunması, enerjinin denetimi, insanların ve kültürlerin farklılıklarına saygı gösterme gibi sürdürülebilir gelişme anlayışının içerdiği bütün değerleri barındıran yenilikçi bir eğitim projesidir.


Proje geleceğin araçlarının nasıl olacağını ve bugünün genç teknisyenlerinin yarının ulaşımını şekillendirmede nasıl rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.


Bir yıllık bir çalışma sonucunda ekipler 11-13 Mayıs 2007 tarihlerinde Fransa’nın Nogaro yarış pistinde etkinliğin en heyecanlı günlerinde bir araya gelecekler.


Shell Eco-marathon, Shell’in sürdürülebilir ulaşım anlayışına olan bağlılığının bir başka göstergesidir. Shell bu proje ile genç kuşaklara, gelecekte enerji ile ilgili yaşanabilecek sorunları gösterme, onları bu konuda bilinçlendirme ve eğitme görevini üstleniyor.