Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell Yakıt Ekonomisi Devrimini Diesel Extra ile Türkiye’de Başlatıyor.

Yeni Shell Diesel Extra’nın dünyadaki ilk lansmanı Türkiye’de gerçekleştirildi. Yeni Shell Diesel Extra, ağır vasıta ve uygun olan hafif ticari araç (yeni nesil grubu dışındaki araçlar) sürücülerine daha fazla ödemeden daha çok yol aldıracak.

Shell, ağır vasıta ve uygun olan hafif ticari araçlara (yeni nesil grubu dışındaki araçlar) yakıt ekonomisi sağlayan yeni geliştirilmiş Shell Diesel Extra’nın dünyadaki ilk tanıtımını 14 Mayıs tarihinde İstanbul Hyatt Regency’de yapılan toplantı ile Türkiye’de gerçekleştirdi.


Shell’in 70 yıllık yakıt ekonomisi deneyimini ağır vasıtalar için günümüze taşıyan Yeni Shell Diesel Extra, sürücülerin daha fazla ödemeden daha çok yol almalarını sağlıyor.


Düzenlenen lansmanda bir konuşma yapan Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, Yeni Diesel Extra’nın gelişim sürecini şöyle özetledi: “Shell olarak ana iş prensibimiz, yaptığımız işin her gün daha iyisini yapmak, müşterilerimize daha iyi ürünler ve hizmetler sunmak. Bu prensibimizi gerçekleştirirken de en önemli ilham kaynağımız sürekli takip ettiğimiz müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri.


Yapılan araştırmalar, dizel yakıt tüketicilerinin satın aldıkları yakıtlardan maksimum fayda sağlamak istediklerini ortaya koyuyor. Yani sürücüler daha fazla ödemeden daha çok yol almak istiyorlar. Dizel, yakıt verimliliğiyle özdeşleştirilen bir ürün. Biz de yüksek yakıt ekonomisi sağlayan yeni formülümüzü geliştirirken bu gerçekten yola çıktık. Yeni Diesel Extra, İngiltere ve Almanya’daki dünyaca ünlü Shell Ar-Ge laboratuarlarında son derece titiz araştırmalar sonucunda Shell’in en yüksek kaliteyi sunma geleneğinin en yeni halkası olarak ortaya çıktı.”


Shell, akaryakıtı mümkün olan en verimli hale getirmek ve bu doğrultuda buluşlar gerçekleştirmek için 70 yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarının yanı sıra, toplumun diğer paydaşlarını da bu arayışa katmayı ilke ediniyor. Yakıt ekonomisi felsefesiyle 1939’da başlayan Shell Milage (Kilometre) Maratonu, bugün gençlerin yenilenebilir kaynaklı arabalar üretmelerine ön ayak olan Shell Eco-Marathon’a dönüştü. 2006 yılında ise bu alandaki çalışmalar zirve noktasına ulaştı ve yakıt tasarrufunda “Guinness Dünya Rekoru” kırıldı. John ve Helen Taylor çifti, 25 ülkeyi kapsayan ve 78 gün süren 18,467 millik yolculuklarını 25 depodan daha az Shell yakıtı ile tamamladı.


Türkiye Ekonomisine Katkı
Shell & Turcas Petrol A.Ş. Perakende Satışlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ahmet Erdem, Yeni Shell Diesel Extra’nın, araçlarda sağladığı yakıt tasarrufuyla Türkiye ekonomisine de önemli bir katma değer sağlayacağının altını çizdi.


Ahmet Erdem, “Bildiğiniz gibi Türkiye’de karayolu taşımacılığı çok önemli bir rol oynuyor. Ülkemizdeki taşımacılığın yüzde 95’i karayoluyla gerçekleştiriliyor. Bu pazarın başrol oyuncuları ağır vasıtalar. Örneğin, ağır yük kamyon filosu Avrupa’nın en büyük filolarından birisi. 2007 Şubat ayı itibariyle Türk karayollarına kayıtlı olan 12 milyon 337 bin 400 araçtan yaklaşık 700 bini kamyon. Yakıt, yük ve yolcu taşıma sektörünün en önemli gider kalemi. Çünkü bildiğiniz gibi Afrika ülkesi Eritre’nin ardından en pahalı benzini kullanan ikinci ülke olan Türkiye, dizelde de İngiltere ve Almanya’nın ardından en pahalı üçüncü ülke.


Yüksek yakıt fiyatlarına diğer sabit giderler de eklendiğinde tüketicilerin mali yükleri önemli oranda artıyor. Nakliye sektörünün bu ağır yükününü Shell & Turcas olarak yakıt ekonomisi teknolojilerimizi içeren ürünümüz ile biraz olsun hafifleteceğimizi düşünüyoruz. Bu özel formülasyonlu yeni yakıtın dünyadaki ilk lansmanını Shell’in 6 stratejik pazarından biri olan Türkiye’de gerçekleştirmemizin nedeni de bu. Yeni Shell Diesel Extra’nın sağladığı yakıt tasarrufuyla Türkiye’nin ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyoruz. Türkiye bu anlamda diğer ülke pazarlarına da bir referans noktası olacak” şeklinde konuştu.


Ahmet Erdem, taşımacılık sektöründeki sürücülerin Yeni Shell Diesel Extra’nın yanısıra yakıt ekonomisini pozitif yönde etkileyecek şekilde araba kullanmaları halinde ekstra yakıt tasarrufu sağlayabileceklerini ifade etti. Ayrıca, Shell’in farklılaştırılmış ürün grubunda yer alan diğer ürünü Shell V-Power Diesel yakıtını ise yeni nesil binek ve yeni nesil hafif ticari araçların kullanabileceğinin altını çizdi.


Yakıt Ekonomisinde Yenilikçi Lider
Shell’in yıllık yarım milyar dolar üzerinde bütçe ayırdığı Ar-Ge laboratuarlarında üretilen Yeni Shell Diesel Extra’nın teknik detaylarını ise Shell’in İngiltere’deki Ar-Ge Merkezi Global Solutions’dan Yakıt Teknolojisi Uzmanı John Lambert anlattı.


Lambert, “Dizel yakıt motora püskürtüldüğünde yakıt damlacıklarının sıcak, sıkıştırılmış hava ile buluşması ve ateşlemenin başlaması arasında bir gecikme yaşanır. Yeni Shell Diesel Extra ateşlemeyi hızlandırarak yanma sürecini geliştiriyor. Böylece verimliliği artırıyor. Bu formül yakıt ekonomisinde lider teknoloji üreticisi olan Shell’in yenilikçi kültürünün bir ürünü.” şeklinde konuştu.


Enjektörlerde biriken kalıntıların da motorun verimlilik seviyesini olumsuz yönde etkilediğini değinen Lambert, Yeni Shell Diesel Extra’nın özel formulasyonu sayesinde yakıt enjektörleri üzerindeki tortulanmayı engellediğini ve motorun temiz kalmasını sağladığını belirtti.


Shell & Turcas Bayileri Biraraya Geldi
Shell & Turcas, Yeni Shell Diesel Extra’nın bayi lansmanını 12 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirdi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 1000’in üzerinde Shell & Turcas bayisinin katılımı ile Yeni Shell Diesel Extra’nın tanıtımı yapıldı, gala yemeği ise tarihi Binbirdirek Sarnıcı’nda verildi.


Yeni Shell Diesel extra reklam filmlerini izlemek için tıklayınız.