Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell ve TP, Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

Shell, çıkarılabilir petrol ve gaz kaynaklarını araştırmak üzere, TP işbirliğiyle Batı Karadeniz’de bir arama kuyusu açacak.
Shell ve TP, Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

Yapılan toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; “Türkiye’nin amacı, 100. yaşını kutlayacağı 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır. TP ve Shell arasındaki işbirliğinin olumlu sonuçlarının sadece enerji sektörüne değil, ülkemizin genel ekonomisine de katkı sağlamasını heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

Arama çalışmalarının ortağı olan, TP Yönetim Kurulu Başkan Vekili Besim Şişman ise “Shell ile gerçekleştirdiğimiz çalışma, erken dönem arama projesidir. Ülkemizin petrol ve gaz kaynaklarını geliştirmeyi hedefleyen bu proje kapsamındaki öncelikli hedefimiz, olabildiğince veri toplamak ve bu verileri analiz etmekten geçmektedir. Arama çalışmalarının olumlu sonuçlanması en büyük dileğimiz” dedi.

Shell ve TP, Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

TP ile ortaklaşa yürütülecek olan çalışmalar konusunda bilgi veren Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem: ‘‘Shell, Türkiye’nin kalkınmasına ve enerji sektörüne 91 yıldır katkı sağlıyor. Ürün ve hizmet çeşitliliğimiz, küresel tecrübemiz, araştırma ve geliştirme ve inovasyona dayalı yüksek teknolojimiz ile ülkemiz için değer yaratmak amacıyla Shell’in küresel uzmanlığını Türkiye’ye getiriyoruz. Bu kuyu ile Batı Karadeniz’de hidrokarbon kaynaklarının olup olmadığı konusunda önemli bilgilere ulaşacağız. Türkiye, petrol ve doğal gaz alanında yerli üretimi daha üst seviyelere çekmeye çalıştığı için bu çalışmalar oldukça önemlidir. Projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu. 

Shell ve TP, Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

Projenin ortak işletme anlaşmasının bir parçası olarak, TP’nin Barbaros Hayreddin Paşa gemisiyle üç boyutlu sismik veriler toplandığını aktaran Ahmet Erdem; Shell ve Türkiye Petrolleri arasındaki uyumlu ortaklık, özverili çalışma, düzenleyici kuruluşların ve yetkili makamların desteğiyle arama kuyusunun açılma tarihini 1 yıl erkene çekmeyi başardıklarını kaydetti. 

Shell ve TP, Batı Karadeniz’de arama kuyusu açacak

Shell, 70'den fazla ülke ve bölgede yaklaşık 92.000 çalışanıyla faaliyet gösteren dünya çapında bir enerji ve petrokimya şirketler grubudur.Gelişmiş teknolojileri ve yenilikçi yaklaşımı ile sürdürülebilir bir enerji geleceği oluşturulmasına destek vermektedir. Shell, enerji alanındaki yeniliklere liderlik ederek ve birçok yeni teknolojiyi Türkiye’de uygulayarak sektörün standartlarını geliştirmeye devam etmektedir. Türkiye Petrolleri, Türkiye’nin milli petrol şirketi olup, 1954 yılında kurulmuştur.TP, Azerbaycan, Libya ve Kazakistan’da da birçok proje yürütmektedir.TP, Türkiye’nin giderek artan petrol ve doğal gaz ihtiyacını karşılamak üzere gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında çeşitli sondaj ve üretim projelerinde yer almaktadır. Yeni sondaj stratejileri uygulayan TP, son yıllarda yurtiçi yatırımlarını denizlerdeki sondaj çalışmalarıyla genişletmektedir.

www.shell.com.tr

Bilgi için:  

Hill + Knowlton Strategies – 0212 270 52 32

Çiğdem Özkan  cigdem.ozkan@hkstrategies.com  0532 304 52 16

Sayfa Araçları