Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ECO-MARATHON ARACINI TANITTI

Shell tarafından düzenlenen Shell Eco-Marathon yarışmasına Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Takımı bu yıl “İstanbul” adlı araçla katılıyor.

Royal Dutch Shell tarafından her yıl düzenlenen, Avrupa çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol kateden araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri Shell Eco-marathon yarışmasına Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Takımı bu yıl “İstanbul” adını verdikleri araçla katılıyor.

Prototip, akü beslemeli elektrik kategorisinde mücadele edecek olan aracın tanıtımı, 25 Nisan Cuma günü Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nda düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. 2013 yılında yakıt tasarufu tekniklerine dikkat çekmek amacıyla Ankara-Eskişehir-İstanbul rotasında bir sürüş gerçekleştiren Shell FuelSave marka elçisi ünlü sanatçı Keremcem de araç tanıtımında YTÜ ekibine destek verdi.

Keremcem ile Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 1

Keremcem ile Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 1

Ae2 Project takımı Shell Eco-marathon’a dördüncü kez katılıyor

Bu yıl yarışmaya dördüncü kez katılan Ae2 Project takımı adına açılış konuşmasını takım kaptanı Burhan Işık (YTÜ Elektrik Mühendisliği son sınıf öğrencisi) yaptı. Işık, bu yıl hazırlıklara çok erken  başladıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:  “Bu işe başladığımız ilk günden beri ana hedeflerimize bağlı bir şekilde, dünyanın her gün artan enerji talebinin bilinciyle istikrarlı bir şekilde çalışıyoruz. Güçlü bir ekip ruhu ve son yıllarda yarışmada edindiğimiz tecrübeler sayesinde 4. aracımız İstanbul’un üretimini tamamladık. 2014’te bir kez daha katılmaya hak kazandığımız Shell Eco-marathon’da ülkemizi, okulumuzu ve destekçilerimizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz ve bugüne kadar bizleri teşvik eden herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Yaklaşık 1 yıllık çalışma sonucunda üretilen ‘İstanbul’ aracında otomatik fren sisteminin  (ESP) yanı sıra, araç içi kablosuz iletişim sistemi ve Pit bölgesi ile aynı şekilde veri aktarımı sağlayan telemetri sistemi bulunuyor. İstanbul aracı Shell Eco-marathon’un prototip, akü beslemeli elektrik kategorisinde  yarışacak. YTÜ Ae2Project takımı, 2013’de gerçekleştirilen yarışmada yine aynı kategoride 132.10 km/kWh’lik bir sonuç elde etmişti. 2011 yılında Güneş Enerjili Prototip Araç sınıfında ise 437 km/kWh ilk bir sonuç elde edilmişti.

Keremcem ile Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 2

Keremcem ile Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 2

Keremcem #tasarrufmaratonu tecrübelerini paylaştı

Toplantıya katılan ünlü sanatçı Keremcem de 2013 yılında Shell FuelSave #tasarrufmaratonu projesi kapsamında edindiği Shell Eco-marathon deneyimlerini aktardı. Keremcem geçen yıl bir Shell Eco-marathon aracıyla Rotterdam’daki şehir parkurunda 1 litre yakıt ile 72,61 km mesafe katetmişti. “Shell ile geçen yıl yakıt tasarrufu konusunda gerçekleştirdiğimiz işbirliğimiz sırasında tasarruflu sürüş üzerine gerçekten çok şey öğrendim ve öğrendiklerimi çevreme aktarmaya devam ediyorum” diyen Keremcem, Shell’in yakın zamanda gerçekleştirdiği ve Nisan ayında Türkiye’den 18-30 yaş arası 381 genç sürücü, 31-45 yaş arası 100 orta yaşlı sürücü ve 45 yaş üstü 208 sürücünün katıldığı “Shell FuelSave- Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş” araştırmasının sonuçlarına değindi; “Yaşı kaç olursa olsun tüm sürücüler yakıt verimliliğine büyük önem veriyor. Yaşça büyük sürücüler bu konuda daha hassas ve 10 sürücüden sekizi yakıt verimliliği adına aracını daha yavaş kullanıyor. 10 genç sürücüden ancak altısı yavaş araba kullanıyor. Ama açıkçası benim bu projeler esnasında tanıştığım gençler yakıt verimliliği konusunda çok bilinçli ve yaratıcılar. En önemlisi yaşı kaç olursa olsun tüm sürücülerimiz yakıt verimliliği konusunda öğrenecek yeni şeyler olduğunu düşünüyor. Shell Eco-marathon gibi etkinlikler bu nedenle çok önemli. Bence hepimizin bu konuda öğreneceği ve yapacağı çok şey var.”

Keremcem, Shell Eco-marathon araci Istanbul ile poz verdi

Keremcem, Shell Eco-marathon araci Istanbul ile poz verdi

Shell Eco-marathon hakkında

Shell Eco-marathon her sene Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası nitelikli bir yarışma. Shell Eco-marathon Avrupa kapsamında bu yıl 26 ülkeden 16-25 yaş arasında mühendisler ve bilim insanı adayları kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda; araçlara güç vermek için dizel, benzin, likit petrol gaz (LPG), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, güneş enerjisi, veya elektrik  gibi alternatif enerji kaynakları kullanılabiliyor.

15-18 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 16 takım katılıyor.

Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanitti - 2

Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanitti - 2

Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 1

Yildiz Teknik Universitesi ogrencileri Shell Eco-marathon araclari Istanbul'u tanıttı - 1

Sayfa Araçları