Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Gençlerin Katıldığı Shell Eco-Marathon'da Yeni Rekor

15-18 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan 30. Shell Eco-marathon yarışması, yepyeni rekorlara sahne oldu.
shell eco marathon 2014

15-18 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan 30. Shell Eco-marathon yarışması, yepyeni rekorlara sahne oldu. Prototip benzinli araç kategorisinde Fransa adına yarışan Microjoule-La Joliverie takımı, bir litre yakıtla 3 bin 314 kilometre yol kat etti. Türkiye’den Sakarya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi takımları da zorlu yarışı başarıyla tamamlayarak sıralamalarda yerlerini aldı.

shell eco marathon 2014

Royal Dutch Shell'in, tasarruf özellikli Shell FuelSave gibi akıllı ürünler ve enerjinin verimli kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada uyguladığı 'Akıllı Ulaşım' yaklaşımının en önemli etkinliklerinden biri olan Shell Eco-marathon'a bu yıl 27 Avrupa ülkesinden yaklaşık 3 bin öğrenci katılırken, Türkiye’yi 16 lise ve üniversite takımı temsil etti.

shell eco marathon 2014

Binlerce öğrencinin daha az yakıtla daha fazla yol giden araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri yarışma, her yıl olduğu gibi bu yıl da Rotterdam sokaklarında üç gün süren heyecan dolu yarışlarla tamamlandı. Üç gün süren etkinliği 40 bini aşkın kişi izledi. Avrupalı gençler 1 litre yakıt veya 1 kWs enerji ile en uzun mesafeyi kat etmek için kıyasıya mücadele etti.

Bu yılki takımlar dört yeni rekora imza attı

Bu yılki yarışlarda dört yeni rekor kırıldı. Prototip benzinli araç kategorisinde Fransa’dan Microjoule-La Joliverie takımı 1 litre yakıtla 3 bin 314 km yol kat ederek birinci oldu ve yeni bir rekora imza attı. Şehir konsepti benzinli araç kategorisinde Fransız Lycee Louis Delage takımı bir litre benzinle 468.8 kilometre kat ederek yeni bir rekora imza attı. Fransa’dan La Joliverie takımı 1 kWs ile 150.5 kilometre mesafe kat ederek hidrojen yakıt sınıfında rekor kırdı. Almanya’dan Schluchtspecht ekibi ise 1 litre dizel yakıt ile 389 kilometre yol alarak rekorunu geliştirdi.

Türk takımlar için önemli bir deneyim

shell eco marathon 2014

Bu yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye adına 7 farklı şehirden 16 takım katıldı.Şehir konsepti kategorisinin,31 takımın yarıştığı ‘akü beslemeli elektrik’ sınıfında Sakarya Üniversitesi’nden SAİTEM takımı, 144.99 km/kWs derecesiyle 8’inci (Sakarya Üniversitesi 2013 sonucu: 139.03 km/kWs), Yeditepe Üniversitesi’nden YUEMT takımı 119.01 km/kWs derecesiyle 9’uncu oldu (Yeditepe 2013 sonucu: 75.24 km/kWs). Prototip kategorisinin, 49 takımın katıldığı ‘akü beslemeli elektrik’ sınıfında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Ae2Project takımı 161.77 km/kWh derecesiyle 24’üncü (YTÜ 2013 sonucu 132.10 km/kWh) sırada yer aldı. Gediz Üniversitesi’nden GTECH takımı ise 59 takımın yarıştığı prototip benzinli kategorisinde bir litre yakıtla 153.68 kilometre kat ederek 38’inci oldu.

Türkiye, katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında

Etkinlik ve Shell’in tasarruf çalışmaları hakkında bilgi veren Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz; “Bu büyük ve küresel organizasyona ülkemiz gençlerinin katılımları bizim için büyük gurur kaynağı” diyor. Türkiye’nin, Fransa, Hollanda ve Almanya ile birlikte katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer almasının ayrıca sevindirici olduğunu ekleyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Dünyanın en zorlu öğrenciler arası inovasyon yarışmalarından olan Shell Eco-marathon, yaratıcı teknolojilerin, en ileri seviyede yakıt verimliliği elde etmek amacıyla sergilendiği bir platform. Genç mühendislerin sadece teknik bilgileri değil, takım ruhu ve A’dan Z’ye proje yönetimi adına da çok başarılı olduklarını görüyoruz. Shell, Shell FuelSave markası altında yakıt tasarruf teknikleri hakkında da pek çok çalışma da yürütüyor. Bizler de tüketicilere, gerek yakıt seçimi gerekse sürüş alışkanlıklarında yapacakları bazı değişikliklerle nasıl tasarruf edebileceklerine ilişkin bilgilendirmeler yapıyoruz.”

Shell Eco-marathon(SEM) hakkında

Shell Eco-marathon’un temeli; Shell bilim insanlarının, en az yakıtla en uzun mesafeyi kimin gidebileceğini görmek amacıyla kendi aralarında girdiği bir iddiayla 1939 yılında atıldı. O zamanki adıyla, Mileage Marathon’da birinci olan araç, 1 litre yakıtla yaklaşık 20 kilometre yol kat ederken,  yıllar içinde sergilenen olağanüstü gelişmeyle aşılan mesafe 4.896 km/l’ye ulaştı. 1939’da başlayan bu iddia, 1985 yılından itibaren, her yıl çok sayıda ülkeden binlerce öğrencinin katıldığı Shell Eco-marathon’a dönüştü.

Shell Eco-marathon her sene Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası nitelikli bir yarışma. Shell Eco-marathon Avrupa kapsamında bu yıl 26 ülkeden 16-25 yaş arasında mühendisler ve bilim insanı adayları kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWs ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Shell Eco-marathon’a takımlar, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, geleceğin tasarımına sahip araçlardan oluşuyor. “Şehir Konsepti” otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

Shell FuelSave, ilk damladan itibaren yakıt verimliliğini artırıyor

Shell, dizel ve benzinli tüm araçlarda yakıt verimliliği sağlayan Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları ile gelişmiş bir tasarruf formülü sunuyor. 2009 yılında tüketicinin kullanımına sunduğu Shell FuelSave Kurşunsuz 95 benzin ve 2011 yılında istasyonlarda yerini alan Shell FuelSave Diesel, ilk damladan itibaren yakıttan tasarruf etmeye yardımcı olmak üzere geliştirildi. Shell FuelSave tasarruf yakıtları hem dizel hem benzinli tüm araçlara uygun olan verimlilik artırıcı formülüyle, motorda kurum birikmesini engellemeye yardımcı oluyor.