Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Babanız mı, siz mi? En İyi Sürücü Kim?

Shell tarafından 4 ülkede yapılan “Shell FuelSave-Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş” araştırmasının sonuçlarına göre, Türk sürücüler kaygılı.

Royal Dutch Shell tarafından 4 ülkede yapılan “Shell FuelSave- Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş” araştırmasının sonuçlarına göre, Türk sürücülerin kaygı seviyesi oldukça yüksek. Özellikle eski nesil sürücülerin en çok kaygı duydukları konuların başında ise motosiklet ve bisiklet kullananlar geliyor.

Shell, sürücülerin özellikle yakıt tasarrufuna ilişkin alışkanlıkları üzerine Türkiye’nin de içinde bulunduğu toplam 5 ülkede (Türkiye, Hollanda, Polonya, İngiltere ve Amerika) bir araştırma gerçekleştirdi. 18-30, 31-45 yaş arası ve 45 yaş üstü toplam 4.344 sürücünün katıldığı “Shell FuelSave- Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş” araştırmasının sonuçları, sürüşte hız ve güvenlik konusunda hem ülkeler arası hem de nesiller arası ilgi çekici farkları da ortaya koyuyor.

Araştırmayla ilgili konuşan Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz, “Bu araştırma ile farklı yaş gruplarından sürücülerin, başta yakıt tasarrufuna yönelik yaklaşımlar olmak üzere, sürüş alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek buna paralel olarak da tüketicileri yakıt tasarrufu sağlamak için uygulayabilecekleri ipuçları hakkında bilgilendirmeyi hedeflendi.” diyor.

En kaygılı Türkler

18 ve 65 yaş arasındaki sürücülerin, yakıt tasarrufu, yol güvenliği ve nezaket konularındaki tutum ve alışkanlıklarını ölçen araştırmanın Türkiye sonuçları da oldukça ilginç. En çok öne çıkan noktaların başında ise Türkiye’de genel olarak sürücülerin “en kaygılı” kategoriye girmeleri. ‘Kaygı duymak’ ile ilgili tüm sorularda Türkiye’deki sürücüler birinci çıkarken, yanıtlar, Türk sürücülerin araç sürmek ile ilgili birçok konuda endişe duyduklarını da ortaya koyuyor.

Türklerin ortalama yüzde 74’ü yayaların trafik kurallarına uymamasından endişe duyuyor. Yüzde 66’sı ise çok hızlı araba kullanan diğer sürücülerden rahatsız olduklarını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlasının kaygı nedeni ise motosiklet ve/veya bisiklet sürücüleri. Yine Türkiye ve İngiltere’deki sürücülerin yüzde 88’i cep telefonuyla konuşan diğer sürücülerin dikkatsizliklerinden dolayı trafikte endişeye kapılıyor.

“Benim babam” kadar iyi sürücü yok!

Araştırma sürüş alışkanlıkları konusunda, ülkeden ülkeye farklılıkları ortaya koymakla kalmıyor, her ülkede farklı yaş gruplarının da hız ve emniyet konusundaki hassasiyetlerinin farklılığına dikkat çekiyor. Mesela Türkiye’de eski nesil sürücülerin üçte birinden fazlası, gençlerin hızlı araç kullandığını düşünüyor. Diğer ülkelerde ise bu oran dörtte birin bile altında. Bunun yanı sıra yine ülkemizdeki eski nesil sürücülerin dörtte üçü, ailenin en iyi sürücülerinin kendileri olduğunu düşünüyor. Hollanda ve Polonya’da bu oran sadece üçte bir seviyesinde.

İşin aslı bu konuda yeni nesil sürücülerle eski nesil sürücüler hemfikir; genç sürücülerin üçte ikisi ailenin en iyi sürücüsünün anne ya da babalar olduğu kanısında. Oysa Polonya’daki eski nesil sürücülerin üçte birinden fazlası, ailenin en iyi sürücüsünün çocukları olduğunu düşünüyor.

Yakıt tasarrufunda da birinciyiz

Yakıt verimliği konusunda Türkiye’deki 10 yaşlı sürücüden sekizi, yakıtı verimli kullandığını düşünüyor. Diğer ülkelerde ise bu oran yüzde 60’ın altında. Yine ülkemizdeki sürücüler genel olarak tercihlerini yakıt verimliliği sağlayan ürünlerden yana kullandıklarını belirtiyor. Tüm ülkeler içinde bu konuda Türkiye birinciliği elde ederken, Türk sürücülerin yüzde 90’ından fazlası, verimli yakıt kullanımı konusunda daha fazla bilgi edinmeyi arzu ediyor.

Yakıt geliştirme alanında 1 asırı aşkın deneyimi olan Shell bu anket ile farklı yaş gruplarından sürücülere günümüzde enerjiyi verimli kullanmanın mümkün olduğunu gösterebilmeyi de hedefliyor. Shell, dizel ve benzinli tüm araçlar için uygun olan Shell FuelSave tasarruf ürün ailesiyle de sürücülerin yakıt tasarrufu yapmasına da yardımcı oluyor.

Shell Fuel Save ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve yakıtınızı verimli kullanmanızı sağlayacak sürüş ipuçları için shell.com.tr’yi ziyaret edin

Editöre not:

Shell FuelSave Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş Araştırması hakkında

“Shell FuelSave Nesilden Nesile Tasarruflu Sürüş Araştırması”, Shell tarafından Edelman Berland’a yaptırılan bir araştırmadır. Kullanılan veriler, yaşları 18 ila 65 arasında değişen 1,000 yetişkin  ile 2014 yılının Nisan ayında yapılan bir online anket sonucu elde edilmiştir.

Bilgi için: 

Hill + Knowlton Strategies– 0212 270 52 32

Onur Özdemir – onur.ozdemir@hkstrategies.com

Güneş Kömürcüler Dağ – gunes.komurculer@hkstrategies.com

Yakıt Tasarrufu için ipuçları

Tavan

 • Gereksiz portbagaj kullanımından kaçının. Portbagajınızı sadece ihtiyaç duyduğunuzda takmanız yüzde 5'e kadar yakıt tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Lastikler

 • Lastik basıncı: Lastik basıncınız sadece 1psi bile az olsa, yakıt verimliliğiniz yüzde 3'e kadar azalabilir. O yüzden lastiklerinizi haftada bir veya her yakıt alışınızda kontrol edin.

Yakıt deposu

 • Yakıt kapağını kontrol edin: Her yakıt alımından sonra kapağın yerine sıkıca oturduğundan emin olun. Böylece yakıtınızın ve aynı anda paranızın uçup gitmesini engellemiş olursunuz.
 • Arabanızı yumuşak kullanın: Aracınızı agresif kullanmayın – yumuşak kullanıma oranla üçte bir daha fazla yakıt harcarsınız. Çok sert fren yapmayıp aniden hızlanmayarak sürüşünüzü mümkün olduğunca eşit tutun.
 • Aşırı yükten kaçının:Aracınızda fazladan taşıdığınız her 45kg yakıt verimliliğinizi yüzde 1-2 oranında düşürebilir.
 • Yolculuklarınızı planlayın: Alışverişe çıkmak ve aile fertlerini çeşitli yerlere bırakmak gibi farklı yolculukları birleştirmek yakıt tasarruf etmenin en kolay yoludur.
 • Minimal klima kullanımı:Sıcak veya soğuk günlerde klimayı kulanmaktan kaçının. Klima, motorunuza ek yük bindirerek yakıt tüketimini yüzde 8'e kadar artırabilir. Klima yerine aracınızın dahili havalandırma sistemini kullanmaya çalışın.
 • Hava filtrelerini kontrol edin: Araba motorları sağlam olsa da verimli bir şekilde çalışabilmek için kirlilikten korunmalıdır. Tıkanmış bir hava filtresinin değiştirilmesi yakıt ekonominizi yüzde 10'a kadar arttırabilir.
 • İş çıkışı saatinden kaçının: Muhtemelen araba kullanmak için en kötü zaman olması bir yana, iş çıkış saatinden kaçınmak trafikte daha az kalmanızı sağlayarak sizi yakıt yakmaktan kurtaracaktır.

Vites kutusu

 • Yüksek viteste kullanın:Daha yüksek bir viteste yavaş gitmek daha az yakıt tüketir. Her fırsatta vites arttırmak en iyisidir.
 • Yol bilgisayarını kullanın: Ana yollarda yol bilgisayarını kullanmak sabit hızda kalmanızı sağlayarak her damlanın hakkını verecektir.
 • Yüksek hızlardan kaçının: Ne kadar hızlı giderseniz o kadar fazla rüzgar direnci ile karşılaşırsınız. Bu nedenle, arabanız hızını korumak için daha fazla yakıt harcamaya zorlanır. Saatte 12 kmlik bir fark yakıt tüketiminizi yüzde 23 oranında arttırabilir.
 • Hızınızı koruyun: Yokuş aşağıya inerken sabit motor devri tutturun. Böylece tırmanmanız gereken bir yokuş varsa daha iyi bir devinime sahip olursunuz.

Motor

 • Hareketsizlikten kaçının: Hareketsiz kaldığınızda yol alamadığınız gibi yakıt da tüketirsiniz. Eğer 10 saniye civarında sırada kalacak olursanız, tekrar gerekene kadar motorunuzu kapatın.
 • Motorunuzu servise götürün: Kirli motor yakıt tüketimini arttırır. Aşınmış buji kapaklarını değiştirmekle işe başlayarak tüketiminizi yüzde 5'e kadar azaltın.
 • Aşırı yüksek devirden kaçının: Devir göstergesini kırmızıya dayamak iyi değildir. Bu yüzden kalkışta veya hızlanırken vites zamanlamanızı iyi ayarlayın.
 • Doğru yağı kullanın: Araç üreticinizin tavsiye ettiği motor yağını kullanmanız yakıt ekonominizi yüzde 1-2 oranında artırabilir. Daha yüksek kaliteli kayganlaştırıcılar ile Shell FuelSave'i kullanmanın da faydası olacaktır.

Pencereler

 • Pencerelerinizi kapalı tutun: Camı açık araba kullanmak sizi yavaşlatır. Bu nedenle gaza daha fazla yüklenerek daha fazla yakıt tüketirsiniz. Camları açmaktansa arabanızın dahili havalandırma sistemini kullanın (klimayı değil).

Yolcu koltuğu

 • Susuz kalmayın: Su içmek ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamak daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Daha iyi odaklandığınızda daha verimli araç kullanma eğiliminde olursunuz.