Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

DERİNCE TESİSLERİYLE SHELL & TURCAS İHRACATIN YILDIZI OLDU

Shell & Turcas, Türkiye ekonomisine yaptığı katkıyla 19 Şubat'ta düzenlenen 2013 İMMİB İhracat Yıldızları Ödül Töreni’nde ödül almaya hak kazandı.

Dünya standartlarında ve üstün kalitede madeni yağ ve gres yağı üretiminin yapıldığı Shell & Turcas Derince Tesisleri, 2013 yılında gerçekleştirdiği toplam 21.378 ton ihracat hacmiyle İMMİB’in “İhracat Yıldızları” listesinde yer aldı. 

Derince tesisleri ile Avrupa’ya ihraç edilen gres yağının önemli bir kısmını karşılayan Shell & Turcas Petrol A.Ş., Türkiye ekonomisine yaptığı katkıyla 19 Şubat gecesi düzenlenen 2013 İMMİB İhracat Yıldızları Ödül Töreni’nde ödül almaya hak kazandı. Ödülü, Shell & Turcas adına Madeni Yağlar İkmal Zinciri Müdürü Onur Akcan aldı.

TURCAS İHRACATIN YILDIZI OLDU

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen “İhracat Yıldızları” ödül töreninde Shell & Turcas Petrol A.Ş., Derince Tesisleri’nden gerçekleştirdiği 21.378 ton rekor ihracatla bu yıl da ödül kazandı. 2013 ihracat rakamlarına göre, İMMİB 2013 İhracat Yıldızları’ndan olan Shell & Turcas, “Mineral Yakıtlar” ihracatında üçüncü sırada yer aldı. Sektörden önemli isimlerin de katıldığı törende, Shell & Turcas’a ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki  takdim etti.

TURCAS İHRACATIN YILDIZI OLDU

REKOR İHRACAT

1963 yılından bu yana Kocaeli ilinde madeni yağ ve gres üretimini sürdüren Shell & Turcas Derince Tesisleri, 2013 yılsonu değerlendirmelerine göre ihracat hacmini rekor seviyeye ulaştırdı. Shell Derince Tesisleri’nden 2013’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 57 oranında artış yaşandı ve toplam 21.378 ton ihracat gerçekleştirildi. (2012 yılında 13.600 ton Shell madeni yağ ve gres ihracatı gerçekleştirilmişti). Madeni yağ ve gres üretiminde sağladığı 2013 ihracat sonuçlarıyla sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne seren Derince Tesisleri, yarım asırdır sürdürdüğü başarılı performansı ve yarattığı ihracat miktarıyla Türkiye ekonomisine değer katmayı sürdürüyor.

KOCAELİ’DEN DÜNYAYA AÇILAN KAPI

117 kişinin istihdam edildiği Shell & Turcas Derince Tesisleri’nde üretilen madeni yağ ve gres yağı başta Kazakistan, Yunanistan ve Rusya olmak üzere, 49 ülkede 55 farklı noktaya ihraç ediliyor. İhracatın yanı sıra yurtiçinde de madeni yağ ve gres ihtiyacını karşılıyor.  Tesis Türkiye’deki büyük sanayi kuruluşlarına ürün tedarik ediyor. 

Derince Tesisleri, Kocaeli ve çevre ekonomisi açısından da büyük önem taşımayı sürdürüyor. 50 yılı aşkın bir süredir bölge ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan tesislerde üretilen madeni yağ ve gres, yurt içi ve yurt dışında demir-çelikten inşaata kadar farklı sektörlerde kullanılıyor. 

Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ile Gres Fabrikası ve Akaryakıt Terminali Hakkında:

Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ile Gres Fabrikası ve Akaryakıt Terminali, 1963 yılında kuruldu. Derince tesislerinde madeni yağ ve gres üretiminin yanı sıra, akaryakıt dolumu da yapılmakta olup, tankerlerle Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Doğu Marmara Bölgesi’ndeki Shell istasyonlarına akaryakıt sağlanmaktadır.

Shell & Turcas Derince tesislerinde ayrıca Shell Kalite Kontrol Laboratuvarı da bulunmaktadır. Bu laboratuvarda ham maddeden bitmiş ürünlere kadar her çeşit numune test edilmektedir ve Shell’in dünyadaki laboratuvarları içinde madeni yağ, gres ve akaryakıt mamullerinin aynı anda test edildiği tek laboratuvardır.

Sayfa Araçları