Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

SHELL DERİNCE TESİSLERİ’NDEN YENİ İHRACAT REKORU

Shell Derince Tesisleri, 2013 yılında gerçekleştirdiği toplam 21.378 ton madeni yağ ve gres yağı satışla ihracat hacmini rekor bir seviyeye ulaştırdı.

Dünya standartlarında ve üstün kalitede madeni yağ ve gres yağı üretiminin yapıldığı Shell Derince Tesisleri, 2013 yılında gerçekleştirdiği toplam 21.378 ton satışla ihracat hacmini rekor bir seviyeye ulaştırdı. Avrupa’ya ihraç edilen gres yağının önemli bir kısmını karşılayan tesis, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

1963 yılından bu yana Kocaeli ilinde madeni yağ ve gres üretimini sürdüren Shell Derince Tesisleri, 2013 yıl sonu değerlendirmelerine göre ihracat hacmini rekor seviyeye ulaştırdı. Shell Derince Tesisleri’nden 2013’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 57 oranında artış yaşandı ve toplam 21.378 ton ihracat gerçekleştirildi. (2012 yılında 13.600 ton Shell madeni yağ ve gres ihracatı gerçekleştirilmişti). Madeni yağ ve gres üretiminde sağladığı 2013 ihracat sonuçlarıyla sektördeki liderliğini bir kez daha gözler önüne seren Derince Tesisleri, yarım asırdır sürdürdüğü başarılı performansı ve yarattığı ihracat miktarıyla Türkiye’nin büyümesine de güç katıyor. 

SHELL DERİNCE TESİSLERİ’NDEN YENİ İHRACAT REKORU

49 ÜLKEYE İHRACAT

117 kişinin istihdam edildiği Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ve Gres Fabrikası, 2013 yılında toplam üretiminin yüzde 25’ini 49 ülkeye ihraç ederek büyük bir başarıya da imza attı. Shell Derince Tesisleri’nde üretilen madeni yağ ve gres yağı başta Kazakistan, Yunanistan ve Rusya olmak üzere, 49 ülkede 55 farklı noktaya ihraç ediliyor. İhracatın yanı sıra yurtiçinde de madeni yağ ve gres ihtiyacını karşılıyor.  Tesis Türkiye’deki büyük sanayi kuruluşlarına ürün tedarik ediyor. 

SHELL DERİNCE TESİSLERİ’NDEN YENİ İHRACAT REKORU

KOCAELİ’DEN DÜNYAYA AÇILAN KAPI

Derince Tesisleri, Kocaeli ve çevre ekonomisi açısından da büyük önem taşımayı sürdürüyor. 50 yılı aşkın bir süredir bölge ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan tesislerde üretilen madeni yağ ve gres, yurt içi ve yurt dışında demir-çelikten inşaata kadar farklı sektörlerde kullanılıyor. Tesis, yarattığı hacimle ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM’in “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması” listesinde de yer alıyor. 

Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ile Gres Fabrikası ve Akaryakıt Terminali Hakkında:

Shell & Turcas Derince Madeni Yağ ile Gres Fabrikası ve Akaryakıt Terminali, 1963 yılında kuruldu. Derince tesislerinde madeni yağ ve gres üretiminin yanı sıra, akaryakıt dolumu da yapılmakta olup, tankerlerle Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Doğu Marmara Bölgesi’ndeki Shell istasyonlarına akaryakıt sağlanmaktadır.

Shell & Turcas Derince tesislerinde ayrıca Shell Kalite Kontrol Laboratuvarı da bulunmaktadır. Bu laboratuvarda ham maddeden bitmiş ürünlere kadar her çeşit numune test edilmektedir ve Shell’in dünyadaki laboratuvarları içinde madeni yağ, gres ve akaryakıt mamullerinin aynı anda test edildiği tek laboratuvardır.