Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ DUYAN ÇOCUKLAR, SHELL & TURCAS'IN ANLAMLI DESTEĞİYLE OKULA KAVUŞACAK

Shell & Turcas, Derince’de bulunan binasını, okul olarak kullanılması amacıyla Kocaeli Valiliği’ne devretti.

Sosyal değer yaratmaya her zaman öncelik veren Shell & Turcas, eğitime çok güçlü bir katkı daha sağlıyor. Shell & Turcas’ın Derince’de bulunan iki katlı binası,  düzenlenen imza töreniyle özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için okul haline getirilmesi amacıyla Kocaeli Valiliği’ne devredildi.

Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal değer yaratan Shell & Turcas,  çok anlamlı ve örnek bir adım daha attı. Shell & Turcas, Derince’de bulunan binasını, okul haline getirilmesi için Kocaeli Valiliği’nin kullanımına verdi. Devredilen iki katlı bina, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukları, okula kavuşturacak. Okulun adı Shell & Turcas Eğitim Uygulama Okulu ve Eğitim Merkezi olacak.
 
Kocaeli Valiliği’nde düzenlenen imza töreninde, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile Shell & Turcas Petrol CEO’su Jacek Dziembaj anlamlı projenin ilk adımını attılar. Törene ayrıca, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Shell & Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Aksoy, Shell & Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tecmen ve Shell & Turcas Petrol Derince Madeni Yağ Üretim Tesisi Tedarik Zinciri Müdürü Onur Akcan katıldı.
Shell & Turcas, gelecek için değer yaratır
 
Shell & Turcas’ın sosyal sorumluluk anlayışının temelinde, topluma doğrudan katkı sağlayan projeleri hayata geçirerek değer yaratmak yatıyor. Shell & Turcas Petrol CEO’su Jacek Dziembaj konuşmasında, “Shell & Turcas, kurulduğu 2006 yılından bu yana Türkiye’de her zaman sorumluluk anlayışıyla hareket etmiştir.

Bu anlayış çerçevesinde, toplumsal gelişime çok güçlü katkılar sağlayan Shell & Turcas, desteğini bu kez özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için çok anlamlı bir adıma dönüştürdü. Elimizdeki kaynakları halkın kullanımına açarak bu ülkenin bireylerine ve toplumsal refaha katma değer sağlamış oluyoruz. Okula dönüştürülmek üzere Kocaeli Valiliği’nin kullanımına devrettiğimiz bu bina, çocuklarımızın hayata daha güçlü sarılmasını sağlayacaktır” dedi. 
 
Shell & Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Aksoy ise; “Shell ve Turcas 170 yıllık tecrübelerini Türkiye’de daha güçlü devam edebilmek için birleştirdi ve dünya çapında birliktelik oluşturdu.Türk Petrol ve Shell’in Türkiye’de çok önemli hizmetleri vardır. Bu hizmetler devam edecektir. Bu ülkedeki en önemli yatırım gençliğe ve eğitime yapılan yatırımdır. Bu hizmet de artık Shell & Turcas’ın bir okuludur” diye konuştu.

ÖZEL EĞİTİME İHTİYAÇ DUYAN ÇOCUKLAR,  SHELL & TURCAS'IN ANLAMLI DESTEĞİYLE  OKULA KAVUŞACAK

Sosyal tesis olarak yapıldı
Bina, 1992 yılında Shell’in fabrikasında çalışanlar için sosyal tesis olarak inşa edildi. İki katlı yapı, bir süre Kültür Merkezi ve Öğretmenevi olarak da kullanıldı. Bina, gerekli düzenleme ve tadilat işlemlerinin ardından öğretime açılacak. Shell & Turcas Eğitim Uygulama Okulu ve Eğitim Merkezi’nde Shell & Turcas tarafından toplumsal bilincin artmasına yönelik eğitim çalışmalarının yapılması da hedefleniyor.


 
Shell & Turcas’ın sosyal sorumluluk projeleri
Shell & Turcas  desteklediği sosyal sorumluluk ve kültür projeleriyle toplumsal değer yaratmayı amaçlıyor. Bu alanda örnek çalışmalar yürüten sanatçıları destekleyen, teknoloji ve eğitim alanlarında gençlere yeni olanaklar sunan Shell & Turcas’ın toplumsal değerlerin korunmasına odaklanan bu çalışmaları, süreklilik ve bütünlük içeriyor.

Son yıllarda uygulamaya koyduğu yol emniyeti programlarıyla da toplumda emniyetli ve tasarruflu sürüşü yaygın hale getirmeye ve emniyet kemerinin hayati önemini vurgulamak amacıyla çarpma ve devrilme simülatörüyle 2000’e yakın ağır vasıta ve binek araç  sürücüsüne eğitim verdi.

Gençler arasında sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak amacıyla global olarak düzenlenen Shell Eco-marathon yarışmasına Türk takımlarının da katılmasını destekliyor. 16 yıldır desteklediği Çatalhöyük kazılarına paralel olarak, 2003 yılından bu yana her yaz öğrencileri Arkeoloji Yaz Atölyesi’nde ağırlayarak, kültür ve tarih bilinci aşılıyor.

Değerli fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un fotoğraflarından oluşan “Ayasofya” ve “Bu Şehr-i İstanbul” kitapları ile Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı gibi önemli mekânlarda gerçekleştirilen “Bu Şehr-i İstanbul” fotoğraf sergileri de, Shell & Turcas’ın sosyal sorumluluk anlayışının farklı boyutlarını yansıtıyor.