Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

Shell’in desteklediği Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Shell’in 1995 yılından bu yana destek verdiği, Konya yakınında bulunan ve Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olarak bilinen Çatalhöyük Neolitik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Komitesinin 1 Temmuz’da St. Petersburg kentinde yaptığı toplantıda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edildi.

Shell, kazıya verdiği desteğin yanı sıra 2003 yılından bu yana kültür hazinelerinin korunmasına destek vermek için çocuklara yönelik Shell Çatalhöyük Arkeoloji atölyelerini de düzenliyor.


21 ülkeden uzmanlardan oluşan Dünya Mirası Komitesi'nin kararında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Dünya Mirası Listesine aday gösterilmiş olan Çatalhöyük'ün Dünya Mirası Sözleşmesi'nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini ve bütünlüğünü koruduğu ve ''evrensel seçkin değer''e sahip olduğu belirtildi.


Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Çatalhöyük'ün Neolitik Dönemin belli bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği ve insanlık tarihinde önemli bir aşamayı temsil eden bir yerleşim tarzı ile toplum anlayışı ve eşitlik ideallerine dayanan bir kentsel plana sahip olduğu da vurgulandı.

Shell’in desteklediği  Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası Listesinde
Shell’in desteklediği  Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası Listesinde