Jump menu

Main content |  back to top

BÜLTEN GÖRSELLERI

SHELL’DEN ÇOCUKLARA 9 BİN YILLIK EĞLENCELİ VE EĞİTİCİ BİR YOLCULUK

Dünyanın en önemli arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazılarını 15 yıldır destekleyen Shell, tarih ve çevre bilincinin yaygınlaşması için düzenlediği Arkeoloji Yaz Atölyesi ile 8-12 yaş grubundaki çocukları, tarihe yolculuğa davet ediyor. 9 bin yıllık Çatalhöyük kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan çocuklar, kil ve resim çalışmalarına da atılarak, “Kültürel Emanetlerin Koruyucusu” sertifikası almaya hak kazanıyorlar.

Yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal değerlerin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan Shell & Turcas, çocukların tarih ve çevre bilincini artırmak için Çatalhöyük’te düzenlediği Arkeoloji Yaz Atölyesi ile öğrencileri, bu tarihi yerleşim bölgesinin 9 bin yıllık geçmişi ile tanıştırıyor.

Dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan Çatalhöyük’teki çalışmaları 15 yıldır destekleyen Shell, kültürel hazinelerin ardındaki hikâyelerin toplumda daha iyi anlaşılması ve çocuklarda ülke mirasına sahip çıkma bilincinin gelişmesi amacıyla, Türkiye’nin tek Arkeoloji Yaz Atölyesi’nin kapılarını öğrencilere açıyor. Her yaz 8-12 yaş grubundaki çocuklar, atölyede tarihle buluşuyor.

Arkeolog Gülay Sert ve ekibinin koordinatörlüğünde yürütülen tek günlük atölye çalışmalarına katılan çocuklar, Çatalhöyük ören yerini ziyaret ederek, kazı alanını ve Çatalhöyük Deneysel Arkeoloji Evi’ni geziyorlar. Çocuklar ayrıca özel olarak hazırlanan 25 metrekarelik alanlarda, gördükleri figür ve eserlerden yola çıkarak, kil ve resim çalışması yapıyor. Atölye çalışmasının sonunda çocuklara, “Kültürel Emanetlerin Koruyucusu” sertifikası veriliyor.

SHELL’DEN ÇOCUKLARA 9 BİN YILLIK EĞLENCELİ VE EĞİTİCİ BİR YOLCULUK

Hem geçmiş, hem gelecek için çalışıyoruz
Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır, ”Çatalhöyük kazılarını 15 yıldır destekleyerek, üzerinde yaşadığımız topraklardaki derin kültürü, tüm insanlığın bilgisine sunulmasına katkıda bulunuyoruz.  Sadece bununla da yetinmeyerek, çevre ve tarih bilincini toplumun tüm kesimlerine yayabilmek için, çocuklarımızı atölye çalışmalarımızda ağırlıyoruz.

Bu şekilde çocuklarımız, geçmişimizi eğlenceli bir şekilde yaşayarak öğreniyorlar ve kültürel değerleri muhafaza etmenin önemini kavrıyorlar.  Gelecek nesillerin gelişimini ve ülkemizin tarihi ve kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan böyle önemli bir katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Çatalhöyük’ü henüz görmemiş kişilere de bu muazzam kültürel hazineyi mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz” dedi.

Çocuklardan yoğun ilgi
Düzenlenmeye başlandığı 2003 yılından bugüne kadar 5 bini aşkın çocuğun katıldığı Arkeoloji Yaz Atölyesi’ne bu yaz da çok yoğun ilgi gösterildi. 5 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ve katılım kontenjanının Mayıs ayında dolduğu 1,5 aylık programda bu yaz yaklaşık 600 katılımcı yer aldı.

Arkeoloji Atölyesi’nde 2009 yılından itibaren çocukların yanı sıra, öncelik kamu çalışanlarında olmak üzere yetişkinlere yönelik bir eğitim programı da uygulanmaya başlandı. Çatalhöyük projesi, Tarih Vakfı’nın yürüttüğü “Akdeniz’de Tarih Öncesi Eğitim, Öğretim ve Planlama Projesi” (TEMPER) kapsamında gerçekleştiriliyor.

Shell & Turcas’ın diğer sosyal sorumluluk projeleri
Shell & Turcas, Türkiye’de gerçekleştirdiği diğer sosyal sorumluluk projeleriyle de, bugünün ve geleceğin değerlerine çok önemli katkılar sağlıyor. İş Sağlığı, Emniyet ve Çevre ilkelerini, faaliyetlerinin odağına yerleştiren Shell & Turcas, “Emniyet Günü” etkinlikleriyle, sürücüleri daha güvenli hareket etmeye davet ediyor, çarpışma ve devrilme simülatörleriyle emniyet kemerinin hayâti önemini vurguluyor.

Bu çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl 1000’den fazla ağır vasıta sürücüsüne eğitim verildi. Simülatörler vasıtasıyla bu yıl Temmuz ayında  ise 800’ü aşkın kişiye emniyet kemeri takmanın önemi uygulamalı olarak anlatıldı. Yine aynı kapsamda Ramazan ayı boyunca 10 Shell Extra Mola istasyonuna gelen ağır vasıta sürücülerine emniyet kemeri, hız, alkol, yük ve lastik emniyeti gibi konularda eğitim verilecek. Shell & Turcas bu etkinlikleriyle Dünya Sağlık Örgütü’nün trafik kazalarının azaltılması için yürüttüğü “Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı“ projesine de katkı sağlıyor.

Shell & Turcas,  sürdürülebilir gelişim ve enerji kaynaklarının sorumlu bir şekilde kullanılmasını teşvik etmek amacıyla dünya çapında 27 yıldır gerçekleştirilen Shell Eco–marathon yarışmasını destekliyor. Daha çevreci ve verimli yakıt teknolojilerini geliştirmek için düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden gençlerin kendi geliştirdikleri özel araçlarla katıldığı Shell Eco-marathon’da, 2003 yılından bu yana Shell & Turcas’ın katkılarıyla Türk öğrenciler de yer alıyor. Ekiplerin 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi katetmek için yarıştığı  organizasyona bu yıl katılan 7 Türk takımı, büyük başarı elde etti.

Başarılı fotoğraf sanatçısı Tahsin Aydoğmuş’un objektifinden çıkan eşsiz karelerden oluşan “Ayasofya” ve “Bu Şehr-i İstanbul” kitaplarını kültür dünyasına armağan eden Shell & Turcas, kitaplardaki fotoğraflardan oluşan sergilerle de, kültürel değerlerin topluma yayılmasına ve dünyaya tanıtılmasına öncülük ediyor.