Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

MOTOR YAĞIYLA İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ VE GERÇEKLER

Araçların en önemli besin kaynaklarından motor yağları hakkında, sürücülerin kafasını gereksiz yere karıştıran birçok şehir efsanesi bulunuyor. Bunlardan en çarpıcı ve yaygın olan dört yanlış bilgiyi ve asıl gerçekleri, üstün Shell Helix’i geliştiren bilim insanları arasında yer alan Mark Southby açıkladı.

en popüler 4 yanlış bilgi ve sürücülerin asıl bilmesi gereken gerçekler:

 

Yanlış: “Motorunuzda bugüne kadar hep mineral yağ kullandıysanız sentetik yağ kullanamazsınız.”

Doğru: “Sürücülerin bir kısmı, daha önce kullanmadıkları için sentetik yağ denemeye çekinirler. Arabanızın kullanma kılavuzundaki viskozite gereksinimlerini ve şartını karşıladığı sürece mineral yağ veya sentetik yağ kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.”

Yanlış: “Mineral yağ doğaldır, bu nedenle sentetik yağlara göre arabam için daha iyidir.”

Doğru: “Çok yaygın olan bu inanışın aksine, sentetik yağ, arabanın motoru için, mineral bazlı yağlara göre daha iyi sonuç verir. Mineral yağlar, topraktan çıkartılan doğal rafine petrolden yapılıyor. Sentetik yağ ise uzman bilim insanları tarafından kimyasal olarak değiştirilerek mineral yağa göre çok daha geniş bir sıcaklık aralığında motoru koruyor.”

Yanlış: “Rengi siyaha dönen motor yağı iyi değildir.”

Doğru: “Tam tersine, siyah renge dönmeyen yağ, yağın iş görmediğine dair bir işarettir. Yağdaki katkı maddesi, kir ve tortunun çıkarılmasına ve süspansiyonda zarar vermeden tutulmasına yardımcı olur.  Motor bu şekilde temiz kalır. Daha sağlıklı bir motor için, kirin motor yerine yağ değiştirildiğinde boşaltılabilen yağ içinde bulunması daha iyidir.

Yanlış: “Kısa seyahatler motorum için daha iyidir.”

Doğru: “Sık sık kısa seyahat yapan sürücüler, arabalarının yaşı ne olursa olsun motora zarar verebilirler. Motorlar, kısa mesafelerde optimum çalışma sıcaklıklarına ulaşmazlar ve böylece tortu oluşumu daha mümkün hale gelir. Bu durumda en iyi motor korumasını elde etmek için sürücülerin bir sonraki motor yağı seviyesine geçmeleri daha iyidir.”

Editörlere Notlar

Shell Madeni Yağları Hakkında
‘Shell Madeni Yağları’ terimi, madeni yağlar işiyle uğraşan tüm Shell Grubu şirketlerine atıfta bulunmaktadır. Bu şirketler tüketici motorlarından madenciliğe ve enerji üretiminden ticari taşımacılığa kadar bir dizi uygulamada kullanmak üzere ürün imal edip harmanlamaktadır. Shell’in madeni yağ markaları portföyü Pennzoil®, Quaker State®, Shell Rotella T, Shell Helix, Shell Rimula, Shell Tellus, Monarch, bir araba bakım ürünleri portföyü ve Jiffy Lube®'tan oluşmaktadır. Shell'in dünyanın her yerinde önde gelen madeni yağ araştırma merkezi vardır: Almanya, Japonya, BK, ABD'de ve son olarak da Hindistan'da. Dünya genelinde son 4 yıldır “Bir numaralı madeni yağ tedarikçisi” seçilen Shell, Türkiye’de de  4 yıldır üst üste pazar liderliği konumunu korumaktadır.

Shell Helix
- Shell Helix HX3 daha yaşlı arabalar için koruma sağlar.
- Shell Helix HX5 motor gürültüsünü azaltmaya yardım eder.
- Shell Helix HX7 gelişmiş motorlara uygundur.
- Shell Helix Ultra maksimum performans ve koruma sağlamaya yardım eder.

Sayfa Araçları