Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

SHELL'DEN SEKTÖRÜN EN BÜYÜK PETROKİMYA EO (ETİLEN OKSİT) TEKNOLOJİ TOPLANTISI

Enerji ve Petrokimya sektöründe teknik danışmanlık ve lisanslı teknoloji sağlayan, Shell içindeki bağımsız teknoloji şirketlerinden oluşan Shell Global Solutions ve CRI, sektörün bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük etilen oksit etkinliği konumundaki Global Etilen Oksit Teknoloji Toplantısı’nı (GEOTEM) İstanbul’da düzenledi. Organizasyona, aralarında Çin, ABD, Suudi Arabistan, Rusya, Endonezya, Brezilya ve Malezya’nın da bulunduğu 20 ülkeden 180’i aşkın davetli katıldı.

Shell Global Solutions ve CRI Catalyst Company İstanbul’un düzenlediği Global Etilen Oksit Teknoloji Toplantısı (GEOTEM) Türkiye’de gerçekleştirildi. GEOTEM, Shell’in teknolojik üstünlüğü ve farklılığını ortaya koyarken, İstanbul, sektörün en büyük etilen oksit* teknoloji toplantısına ev sahipliği yapmış oldu.

Üç yılda bir düzenlenen ve dünyanın önde gelen petrokimya sanayicilerini buluşturan organizasyon, ABD, Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Brezilya, Malezya, Endonezya ve Malezya’nın da bulunduğu 20 ülkeden ve her kıtayı temsil eden 180’den fazla katılımcıyı biraraya getirdi. Pazarın önde gelen etilen oksit teknolojisi lisansörlerinden biri olan Shell Global Solutions ve sektörün katalizör sağlayıcılarından biri olan CRI, sektör temsilcilerinin, etilen oksit teknolojisinin bugünkü durumuna ilişkin çok yönlü bilgi edinmelerini sağladı.

Sadece davetlilerin katılabildiği ve yöntem açısından yenilikler içeren konferansta, sektörün geleceğine yönelik çarpıcı sunumlar da yer aldı. Konferansta, sektörün karşı karşıya olduğu bazı temel sorunlar ve zorluklar ile CRI’ın yüksek seçiciliğe sahip katalizörleri, en son işleme teknolojileri ele alındı.

SHELL'DEN SEKTÖRÜN EN BÜYÜK PETROKİMYA EO (ETİLEN OKSİT) TEKNOLOJİ TOPLANTISI

Shell’in teknolojideki liderliğini sergiledik
Shell Global Solutions Rafine ve Kimyasal Lisans Bölümü Uluslararası Genel Müdürü Süleyman Özmen, konferansla ilgili olarak, “Büyüdüğüm şehir olan İstanbul'un dünyanın gelmiş geçmiş en büyük etilen oksit konferansına ev sahipliği yapmış olmasından büyük gurur duyuyorum.

Şehrin, eskiyi yeni ile Doğu'yu Batı ile buluşturan kültürel yapısı, inovasyon ve teknoloji söz konusu olduğunda, Shell'in dünyada lider konumda olduğunu gözler önüne sermemiz için ideal bir konum sağladı” dedi.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise, toplantının çok verimli geçtiğini belirterek, “Dünya genelinde 90’dan fazla ülkede müşterisine her gün en iyiyi sunmak için çalışan Shell’in başarısının temelinde, inovasyona verdiği önem yatıyor. Ar-Ge çalışmalarına 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan Shell, yenilikçi anlayışıyla, müşterilerinin beklentilerini zamanında öngörerek, en uygun çözümü üretiyor.

Shell’in vazgeçilmez ilkeleri arasında yer alan ‘işbirliği’ anlayışı da, şirketi başarıyı götüren güçlü bir faktör. Müşterilerimiz, paydaşlarımız ve ortaklarımızla yürüttüğümüz işbirliğinin yarattığı sinerji, bizi her zaman tercih edilen çözüm ortağı yapıyor” şeklinde konuştu.


CRI Catalyst Company Başkanı Don Roche ise “GEOTEM, Shell Global Solutions ve CRI'ın katalizörlerdeki ilerlemeler, işleme teknolojisi ve uygulama mükemmelliği, birinci sınıf araştırma ve geliştirme ile sektöre kazandırdığı lider teknolojiye dikkat çekmiştir" diye konuştu.

Shell Global Solutions Hakkında:
Shell Global Solutions, Shell Group’a ve enerji sektöründeki üçüncü şahıslara teknik danışmanlık ve lisanslı teknoloji sağlayan, Shell Group içindeki bağımsız teknoloji şirketlerinden oluşan bir ağdır.

Shell Global Solutions sektörün bugün karşı karşıya olduğu zorluklara karşı, müşterilerine, onların günlük operasyonlarını ve stratejik plan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yenilikçi teknik çözümler ve efektif teknolojiler üretmeye çabalamaktadır.

Bu müşterilerin mevcut birimlerin kapasite ver performansını artırmalarına; mevcut rafineri ve petrokimyasal komplekslerine yeni işleme birimleri kazandırmalarına; gelişmiş katalizör sistemleri ile reaktör bileşenlerini birleştirmelerine ve diğerlerinden ayrılan rafineriler tasarlamalarına imkân sağlamaktadır.

*Etilen Oksit:
Etilen oksit, büyük ölçekli kimyasal üretiminde kullanılan en önemli hammaddelerden biridir. Deterjanlar, koyulaştırıcılar, solventler, plastikler ve organik kimyasalların üretimi için kritik öneme sahiptir. Etilen oksit ürünleri, ayrıca PET şişe, antifriz, cilalar, boyalar, sıvı soğutucular, kozmetik, ilaç, madeni yağ, fren sıvıları üretiminde de kullanılır. Ayrıca, gaz halinde, sterilizasyon vasıtası olarak da kullanılmaktadır.