Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

SHELL ECO-MARATHON HEYECANI 2012'DE SOKAĞA TAŞINIYOR

Gençleri geleceğin enerji kaynaklarını geliştirmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve önümüzdeki yıl 28’incisi gerçekleştirilecek olan Shell Eco–marathon için başvurular başladı.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden öğrencilerin “En az yakıtla en uzun mesafe” hedefiyle kıyasıya yarıştığı ve ve her yıl çok yoğun ilgi gören Shell Eco-marathon, 2012’de Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki sokak parkuruna taşınacak.

Normalden daha kısa ve çok sayıda viraja sahip olan Ahoy Arena çevresindeki yeni parkur, heyecanı daha da artıracak. 17 – 19 Mayıs 2012 tarihlerindeki organizasyon için ilk başvuru süreci 24 Ekim’de tamamlanacak.

Gelecekte artarak devam edecek yoğun enerji talebine sorumlu bir şekilde yanıt verebilmek için Ar-Ge çalışmalarına yılda 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan ve sürdürülebilir gelişme ilkesini tüm faaliyetlerinde titizlikle uygulayan Shell’in, geleceğin enerji alternatiflerinin gelişimine destek olmak için düzenlediği Shell Eco-marathon’un 28’incisi 17-19 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenecek olan mücadele için ilk başvuru süreci 24 Ekim 2011 tarihinde sona erecek.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden öğrencinin katıldığı Shell Eco-marathon’da, takımlar en az yakıtla en uzun mesafeyi katetmek için yarışıyorlar. Etkinlik, öğrencilere araç üretiminin yanı sıra, strateji geliştirme ve uygulama alanındaki yeteneklerini gösterme fırsatı da sunuyor.

Geçen yıl Almanya’nın EuroSpeedway Lausitz pistinde yapılan mücadele, bu kez Rotterdam’da Ahoy Arena’nın etrafında oluşturulacak olan sokak parkuruna taşınıyor. Normalden daha kısa olan ve daha fazla virajı bulunan sokak parkuru, mücadeledeki heyecanı da yükseltecek.

SHELL ECO-MARATHON HEYECANI 2012'DE SOKAĞA TAŞINIYOR

Gençler için daha gerçekçi bir sahne
Türkiye’den yetenekli öğrencilerin de katılarak büyük başarılara imza attığı Shell Eco-marathon’un gelecek için çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır, “Bu yıl Avrupa’nın merkezinde bulunan Rotterdam’daki sokak parkurunda gerçekleşecek mücadele, öğrencilerin heyecan verici buluşlarının ve fütürist araçların daha gerçekçi bir sahnede yer almasını sağlayacak.

Bu organizasyon, Shell’in inovasyon ve sürdürülebilir gelişme ilkelerini, gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu bu platformda en iyi şekilde örnekliyor. Türk takımlarının da, hayal güçleri, teknik altyapıları ve geniş vizyonlarıyla yeni ve daha büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz” dedi.

Başvuru için son tarih 24 Ekim
Organizasyona katılmak isteyen takımların, ayrıntılı bilgilerin de yer aldığı www.shell.com/ecomarathon/europe adresinde bulunan başvuru formunu doldurması gerekiyor.  Başvuru formu, 24 Ekim 2011 tarihine kadar, web sayfasının başvuru bölümüne yüklenebilecek. İlk başvuru sonuçları, 4 Kasım tarihinde, takımların ilgili kişilerine iletilecek. İkinci başvuru aşaması ise 4 Kasım’da başlayıp, 2 Aralık 2011 tarihine kadar devam edecek ve başvuru sonuçları 2012 yılının Ocak ayı başında açıklanacak. 

Shell Eco-marathon hakkında:
Gençleri sürdürülebilir kalkınmaya ve enerji tasarrufuna katkıda bulunmaya teşvik eden Shell Eco-Marathon’da ekipler yarışa; “Prototipler” ve “Şehir Konsepti”(Urban Consept) adlı iki kategori altında katılıyor. Prototipler; geleceğe dönük fütüristik tasarımlara sahipler ve geleceğin otomobillerini yansıtıyorlar.

Şehir Konsepti (Urban Concept) otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor.

2011 yılında 27 ülkeden 187 takımın birbirinden ilginç tasarımlara sahip araçlarla katıldığı 27. Shell Eco-marathon’da ilk kez elektrikli otomobiller de ayrı kategoride yarıştı. Geçen yıl yapılan yarışmaya 7 Türk ekibi katılarak, başarılı sonuçlar elde etti.

Sayfa Araçları