Jump menu

Main content |  back to top

BASIN BÜLTENİ

Shell’in dünya çapında uygulanan “Farkı Yaratan İnsandır” maratonunda, şampiyon ülkemizden çıktı

Shell* tarafından global ölçekte 60 ülkeden 14 bin istasyonun katılımıyla gerçekleştirilen ve hizmet kalitesini esas alan uluslararası ‘Farkı Yaratan İnsandır’ programında, Shell & Turcas Kayseri Sompet bayisi, dünya birincisi oldu.
Shell’in dünya çapında uygulanan “Farkı Yaratan İnsandır” maratonunda, şampiyon ülkemizden çıktı
Kayseri Sompet akaryakıt istasyonu, “Farkı Yaratan İnsandır” programı kapsamında 2009 yılında yapılan değerlendirmede her kriterde yüz tam puan alarak, 14.000 Shell istasyonunu geride bıraktı ve kendi kategorisinde dünyanın “En İyi İstasyon”u seçildi.

Böylesine önemli bir uygulamada, dünya birincisinin Türkiye’den çıkması bizi çok mutlu etti. Türkiye, bu seneki birincilikle, global ölçekte mükemmeli yakaladığını, insana en yüksek değeri verdiğini ve hizmet kalitesini doruğa taşıdığını gösterdi. Başta Sompet bayisi Suat Somyürek ve ekibi olmak üzere tüm Shell & Turcas ailesini kutluyorum ve yeni başarılara imza atacağımıza inanıyorum.

George Spanoudis
Shell & Turcas Petrol A.Ş. İcra Kurulu Başkanı
Shell’in 2006 yılından bu yana her sene düzenlediği “Farkı Yaratan İnsandır” programı, dünya genelinde Shell istasyonları arasında müşteriye sunulan hizmet ve servis kalitesiyle ilgili en iyi uygulamaları ödüllendirmeyi ve gelişimi teşvik etmeyi amaçlıyor. Shell & Turcas Petrol Perakende Satış ve Operasyon Müdürü Haldun Güvenir konuyla ilgili yaptığı açıklamada elde edilen dünya birinciliğinin Türk insanının uluslararası ölçekte rekabete girdiğinde, özverili ekip çalışması ve deneyimiyle en iyisini başarabildiğinin de mükemmel bir örneği olduğunu ifade etti. “Başta Sompet istasyonumuz olmak üzere, müşteri memnuniyetine gönül koymuş ve bu başarının kahramanları olan tüm istasyonlarımıza işbirlikleri, programa olan inançları ve bunu bir yaşam felsefesi haline getirdikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Shell & Turcas Kayseri Sompet akaryakıt istasyonu sahibi Suat Somyürek ise dünya birinciliği ile ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti: “Kayseri ilimizin adını dünya çapında çok önemli bir ödül ile yurtdışında duyurmuş olmanın mutluluk ve gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda istasyon çalışanlarımızın özverili çabalarının katkısı çok büyük. Sektörümüzün lider ve en beğenilen markası olan Shell çatısı altında bulunmanın verdiği güven ve çalışma azmi ile yeni başarılara imza atmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Türkiye ve Kayseri Sompet istasyonu dünya birinciliğini kazanırken, tüm bu kriterlerde en iyisine ulaştığını da global biçimde ispatlamış oldu. Kayseri istasyonunu başarıya götüren ve fark yaratan uygulamaları Shell’in dünyadaki diğer istasyonlarına da örnek model olacak ve Shell’in operasyonel mükemmeliyetini daha da yukarıya taşıyacak.
Shell’in dünya çapında uygulanan “Farkı Yaratan İnsandır” maratonunda, şampiyon ülkemizden çıktı

FARKI YARATAN İNSANDIR PROGRAMI:
Farkı Yaratan İnsandır programı, yüzde yüz müşteri memnuniyetini gerçekleştirme hedefiyle operasyonel mükemmeliyet sağlanmasını amaçlayan, katılımcıların belirlenmiş global kriterlerde mükemmelliğe ulaşmak ve sektörün en iyisi olmak için yarıştıkları, uluslararası bir maraton. Müşteri memnuniyetinde farkı yaratan en önemli unsur markanın yüzü olan istasyon çalışanlarının müşteriye yaklaşımı. Bu nedenle programın adı “Farkı yaratan insandır” sloganı ise “Her gün, her istasyonda , her ziyarette gülümseyen müşteriler” olarak belirlendi. Dünyadaki her Shell istasyonunda aynı kalitede hizmeti standartlaştırmak amacıyla başlatılan programda istasyon çalışanlarının eğitimine ve motivasyonuna büyük önem veriliyor.    

İlk kez 2006 yılında 11 ülkeden 5000’nin üzerinde istasyonun katılımıyla uygulanmaya başlanan program, 2009’da 60 ülke ve 14,000 istasyona ulaştı.
 
Türkiye programa 2007 senesinde dahil oldu. Farkı Yaratan İnsandır uygulamasında, istasyonlar global kriterlere göre yarışıyor, Gizli Müşteriler tarafından ziyaret ediliyor ve yılın her çeyreğinde değerlendirmelerden geçiyorlar.


Yapılan araştırmalar sonucunda müşterilerin, istasyona geldiklerinde mükemmel servis kalitesi, hızlı ve kolay dolum, kaliteli ve farklılaştırılmış ürünler, temiz tuvaletler, hızlı ve kolay ödeme, sadakat programları, gülen personel, ürün çeşitliliği olan temiz market ve iyi aydınlatılmış güvenli ön saha görmek istedikleri anlaşıldı ve istasyonların yarıştıkları global kriterler de bunlara göre belirlendi.


ÜÇ YILDA BAŞARIYA ULAŞANLAR:

Shell & Turcas’ın üç yıllık zirve yolculuğunda, başarıyı getiren bayiler şunlar oldu: 

  • 2007 yılında İstanbul’dan Yılmaz Petrol, Türkiye birincisi olduktan sonra, dünya üçüncülüğünü kazandı.
  • 2008 yılında Konya’dan Telefoncular Petrol, Türkiye’de 600 istasyon arasından sıyrılarak 2008’in birincisi olmasının ardından, o da dünya üçüncülüğünü yakaladı.
  • 2009 yılında ise Kayseri’de bulunan Sompet Petrol Türkiye birinciliğinin ardından bu kez Dünya Şampiyonluğu’na ülkemize getirerek büyük bir başarıya imza attı.*Shell Capital Dergisi tarafından düzenlenen, “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında son yedi senedir Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar Sektörü’nün en beğenilen şirketi seçiliyor.