Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bülteni

Enerji verimliliği bilinçli tüketim ve kullanım ile başlar

“Her damlasından en fazlasını alın” sloganını hedef alan Shell, Enerji Verimliliği Haftası’nda, tüketicilere doğru sürüş tekniği ve doğru yakıt kullanımı çağrısında bulunuyor.

Shell, Enerji verimliliği konusunda toplumda bilinç yaratmak amacıyla 11-18 Ocak tarihleri arasında kutlanan Enerji verimliliği Haftası’nda herkese doğru yakıt kullanımı ve doğru sürüş teknikleri çağrısı yapıyor.

Kurulduğu günden bu yana daha temiz ve daha verimli yakıt teknolojileri üzerinde çalışan Shell FuelSave Kurşunsuz 95 ile her depoda 1 litre tasarruf sağlıyor. İçeriğindeki “verimlilik artırıcı” formül sayesinde sıradan motor yağlarının ulaşamadığı yerleri yağlayarak motorun enerji kaybını azaltan “Shell FuelSave Kurşunsuz 95”, böylece motoru temiz tutarak motorun verimliliğini artırıyor.

Yakıt ekonomisi formüllü dizel ve benzin ürünlerini ilk kez 2007 yılında Türk tüketicisiyle buluşturan Shell&Turcas’ın Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, FuelSave Kurşunsuz 95 ile ilgili şu detayları verdi: “Shell FuelSave Kurşunsuz 95, tüketicilere sunduğu tasarruf avantajının yanı sıra, küresel ısınma çerçevesinde enerji verimliliği de sağlıyor. Benzinli araç sürücülerinin depo başına ortalama 15-20 kilometre daha fazla yol kat etmelerine olanak sağlayan bu ürünümüz sayesinde Türk sürücüleri yılda 1.18 milyar kilometre daha fazla seyahat edebileceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’deki tüm benzinli araç sürücülerinin Shell FuelSave Kurşunsuz 95 kullanması durumunda depo başına elde edilecek 1 litrelik tasarruf ile Türkiye’de benzin kullanımında yılda 59.2 milyon litre tasarruf sağlanabilmesi söz konusu.”

Yakıt tüketiminde ekonomiye de dikkat çeken Mavituna sözlerine şu şekilde devam etti: “Türk tüketicisini tasarruflu yakıt kullanımına yönlendirmek amacıyla çeşitli bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz. Özellikle Shell istasyonlarımızda bu konuda bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz. Broşürlerde sürücülerin araçlarının daha ekonomik yakıt tüketmesini sağlayacak yakıt ekonomisiyle ilgili önemli ipuçları ve öneriler yer alıyor.”

Yakıt ekonomisinin 10 altın kuralı:


• Aracın motoru ve yağı düzenli aralıklarla kontrol edilmeli.
• Araçta mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanılmalı.
• Lastiklerin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli.
• Araçta gereksiz yük-eşya bulundurulmamalı.
• Vites, araç hız kazanmaya başladığı anda yükseltilmeli.
• Araç makul bir hızda kullanılmalı; ani fren ve hızlanmadan kaçınılmalı.
• Gerekmedikçe klima açık tutulmamalı.
• Özellikle yüksek hızda seyredilirken aracın camları kapalı tutulmalı.
• Otoyolda araç sabit bir hızda kullanılmalı.
• Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracın motoru durdurulmalı.

Shell 2006 yılından bu yana sürücüleri, yakıt tüketimini düşüren davranış alışkanlıkları geliştirmeye teşvik etmek üzere düzenlenen “Yeni Araç Sürüş Tarzı” kampanyasının resmi ortağı.