Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bülteni

Shell Global Madeni Yağlar, Türkiye’nin ardından Asya’nın en modern yağ tesisini Çin’de kurdu

Asya’da büyük potansiyele sahip olan Çin pazarının taleplerini karşılamak üzere harekete geçen Shell Global, Derince’de bulunan modern madeni yağ tesisinin bir benzerini Çin’in Guangdong Kenti’nde kurdu. Yeni madeni yağ üretim tesisi yıllık 200 milyon litrelik üretim kapasitesine sahip.

Shell Global Madeni Yağlar, büyüyen Çin pazarındaki talepleri karşılamak üzere Asya’nın en modern madeni yağ tesisini kurdu. 1963 yılından bu yana madeni yağ ve gres üretimi ile akaryakıt depolama ve dolum operasyonları yürütülen ve Avrupa, Asya ve Afrika’daki yaklaşık 40 ülkeye 10 bin tondan fazla ihracat yapan Shell Derince Tesisi’nin ardından en önemli madeni yağ üretim tesisini faaliyete geçirmiş oldu. Halen hem madeni yağ hem de gres üretiminin birlikte  yapıldığı Avrupa’daki tek Shell tesisi ve aynı zamanda global gres ikmal noktası olan Derince Tesisi, 2009 yılında toplam 100 bin ton madeni yağ ve gres üretimi gerçekleştirdi.

2013 yılına kadar her yıl yüzde 3.5’lik büyüme öngörülen Çin Madeni Yağ Pazarı’nın taleplerini karşılamak üzere Guangdong Kenti’nde kurulan tesis, yıllık 200 milyon litrelik üretim kapasitesine sahip. Gerektiğinde ek yatırımla 400 milyon litreye çıkartılabilecek büyüklüğe sahip olan Guangtong Tesisi, Shell’in Çin pazarındaki mevcut yüzde 10’luk pazar payını daha da yukarıya taşıyacak. 2008 yılında gerçekleşen 5.5 milyon tonluk toplam endüstriyel yağlama talebiyle ABD’nin ardından dünyanın ikinci büyük pazarı olan Çin’de Shell, 10 büyük otomobil üreticisinden 8’ine yağ tedarikinde bulurken aynı zamanda 50 çelik üretim tesisinden 47’sine yağ temin ediyor.

Sayfa Araçları