Jump menu

Main content |  back to top

Basın Bültenleri

Shell’den Dünyanın En Büyük GTL- Gas to Liquids(Gazdan Sıvıya dönüşüm) Tesisi

Shell-Qatar Petroleum ortak projesiyle toplam 3 milyar varil petrole eşdeğer gaz üretilecek

Shell’in dünyanın en büyük gazdan sıvıya dönüşüm (GTL-Gas to Liquids) tesisi olarak Katar’da kurmuş olduğu Pearl GTL tesisleri, günümüzde daha temiz enerjiye artan talebi karşılamak için büyük bir adım oluşturuyor.

Qatar Petroleum ile Shell’in ortak projesi olan tesiste, Katar’ın sahillerinden Körfez’e kadar uzanan ve dünyanın en büyük bağlantısız gaz sahası olan Kuzey Sahası’ndan tüm tesis ömrü boyunca yaklaşık üç milyar varil petrole eşdeğer gaz üretilecek. Kuzey Sahasında, dünyanın gaz kaynaklarının yaklaşık %15’ini oluşturan gaz rezervi bulunuyor.

Pearl GTL tesislerinde, her gün 160.000 arabanın benzin deposunu doldurmaya yetecek miktarda akaryakıt ve her yıl 225 milyondan fazla araba için madeni yağ üretmeye yetecek miktarda sentetik baz yağ üretilecek. Pearl tesisleri, ayrıca daha temiz-yanan dizel ve kerosen (gazyağı), üst-kademe madeni yağlar için baz yağlar, plastik imalatında kullanılan ve nafta adı verilen bir kimyasal besleme stoku ve deterjan imalatında kullanılan normal parafin üretecek.

İnşaat çalışmaları devam ediyor…

Pearl GTL projesinin inşaat çalışmaları, Katar sahillerinde Doha’nın yaklaşık 90 kilometre kuzeyinde, devasa bir sanayi bölgesi olan Ras Laffan’da süratle devam ediyor. Proje inşaatında şu anda 50 farklı ulustan 40.000’den fazla işçi çalışıyor. GTL tesislerinin inşasında ve ekipmanlarında toplam 12.200 kilometre kablo ve 10 Eyfel kulesi inşa etmeye yetecek miktarda çelik kullanılacak.

Her biri 1.200 ton ağırlığında olan çelik GTL reaktörlerinin beton kaidelerine bir dev vinç yardımıyla indirilmesi devam ediyor. Pearl’de kullanılacak olan 24 reaktörün 12 tanesi kurulmuş durumda.

Sondaj çalışmaları da devam ediyor…

Katar’da kıyıdan 60 kilometre açıkta, Kuzey Sahası’ndan ham gaz üretme hazırlıkları da devam ediyor. Suyun içinde 40 metre kadar derine oturtulmuş bulunan iki platformdan çıkartılan gaz GTL tesislerini beslemek için kullanılacak. Ham gazı Ras Laffan’a her biri 30-inç çapında iki denizaltı boru hattı taşıyacak. Gaz kıyıya ulaştığında, burada geleneksel gaz separasyon tesisi aracılığıyla farklı alanlarda kullanılmak üzere içeriğinde bulunan etan, LPG ve kondensatlarına ayrıştırılacak. Çıkarılan etan, yerel kimya endüstrisinde etilen üretmek için kullanılacak. Etilen, plastik torba ve poşetler gibi günlük eşya ve malzemelerin üretiminde kullanılan bir maddedir. LPG genelde ısıtma ve pişirme amacıyla, kondensatlar ise rafineri besleme stokları (ham maddeleri) olarak kullanılıyor.

Gazı sıvı yakıta dönüştürmek…

Bileşenlerin ayrılmasından sonra elde edilen temiz metan gazı tesisin GTL bölümüne nakledilecek. Bu temiz gaz, üç-aşamalı bir prosesten geçirilerek ve Shell’e özel patentli bir teknoloji kullanılarak bir dizi ürüne dönüştürülecek.

Proses için gereksinim duyulan oksijen, her biri 20-katlı bir bina yüksekliğinde toplam 8 oksijen separatöründen oluşan, dünyanın en büyük sınai oksijen separasyon tesisinde üretilecek. Dört tanesi inşa edilmiş durumda olan bu separatörler, havayı emecek, -180 derece sıcaklığa kadar soğutarak sıvılaştıracak ve daha sonra, oksijeni nitrojenden ayıracak ve günde 20.000 tondan fazla oksijen üretecek.

Çölün ortasında su üretmek…

Gazı sıvılara dönüştürme prosesi, üretilen her bir varil petrole eşdeğer gaz için bir varil de su üretiyor. Bu yolla toplam olarak bir milyon nüfuslu bir şehrin su gereksinimine eşit su üretilecek. Suyun çoğu GTL tesisinde kullanılacak, bir kısmı ise geri dönüştürülerek sulamada kullanılacak. Suyu korumanın yaşamsal önem taşıdığı çölde bulunan Pearl GTL, su kullanımı konusunda kendi kendine yetecek bir proje olarak tasarlandı.

10 kat üretim

30 yılı aşkın deneyime sahip Shell mühendisleri, dünyanın ilk ticari ölçekli GTL tesisini 1993 yılında Malezya Bintulu’da inşa etmişlerdi. Pearl’ün GTL ürünleri üretim miktarı, Bintulu tesislerinin kapasitesinin 10 katı kadar olacak. Bintulu tesislerindeki ekipmanlara benzetilerek geliştirilen yeni tesisin reaktörleri, üretimin tamamını kesmeden bakım yapmak gibi işletme esnekliği faydaları sağlıyor. Pearl projesi, bir kıyı gaz sahasında üretimden satışa hazır bitmiş ürünler geliştirmeye kadar tüm aşamaları içeren tam ve entegre bir proje.