Jump menu

Main content |  back to top

Son zamanlarda, Shell adına işe alım gerçekleştiriyormuş gibi davranan kurumlar veya Shell için ya da onunla bağlantılı olarak çalıştığını iddia eden kişilerle bazı olaylar yaşanmıştır.

Bu teklifler, kişilere niteliklerinin, yurt içinde ve yurt dışında Shell bünyesinde çalışmak için uygun bulunduğunu haber vererek ve çalışma izinleri, sigorta poliçeleri, vs. için büyük meblağlarda para transferi isteğinde bulunmaktadır.

Shell (veya adımıza işe alım yapan kurumlardan herhangi biri) tarafından işe alım sürecinin herhangi bir aşamasında başvuru sahiplerinden asla para veya ödeme istenmeyeceği bilinmelidir.

Shell tarafından doğrudan veya dolaylı olarak iş teklifi alma başarısını gösteren her kişinin daima resmi bir yerleştirme sürecinden geçmesi gerekmektedir.

Bu yazışmaların sahte olduğu, Shell'den gönderilmediği ve Shell'in işe alım süreciyle ilgili olmadığı unutulmamalıdır.

Bu tür yazıların dikkat çekici noktaları, Shell'in kurumsal e-posta adreslerinden gelmemesi (örneğin, bir yahoo.com adresinden gönderilmiş olması); İngilizce kullanımının zayıf olması; ve bir aşamada para talep etmesidir.

Tanımadığınız kişilerden gelen davetsiz iş tekliflerine ve/veya fırsatlarına yanıt vermemenizi tavsiye ederiz. Tanımadığınız hiç kimseye kişisel veya mali bilgilerinizi vermeyin.

Bu tür teklifler alırsanız, emniyet müdürlüğünüzle temasa geçip, göndericilerle ilgili elinizde olan tüm bilgileri (e-posta adresleri, telefon/faks bilgileri, vs.) polise vermenizi tavsiye ederiz.